Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Možnosti přivýdělku při důchodu

Odchod do důchodového věku neznamená, že člověk nemůže být pracovně aktivní. Pokud Vám to zdraví dovolí a máte chuť stále pracovat, najděte si přivýdělek při důchodu a zlepšete si svou životní úroveň. Jaké mají dnešní důchodci možnosti?



Podnikání v důchodu

Jako důchodce můžete bez omezení pracovat a klidně i podnikat. Vždy se jedná o vedlejší činnost a neodvádíte z ní zálohy na sociálním pojištění, jestliže Váš zisk za rok 2015 nepřesáhne 63 865 Kč a za rok 2016 částku 64 813 Kč. Při zisku nad tuto hranici zaplatíte na pojistném v roce 2016 minimální zálohu ve výši 789 Kč. V případě, že sociální pojištění odvádíte, můžete požádat o zvýšení důchodu.

Do 15 000 Kč přivýdělku za rok nemusíte podávat daňové přiznání a neplatíte žádné daně. Při přivýdělku nad tuto hranici zaplatíte z hrubého zisku státu daň z příjmu ve výši 15 %, ale můžete uplatnit slevu na poplatníka.

Dohoda o provedení práce

Práce na dohodu o provedení práce je mezi důchodci oblíbená, nesmí ovšem přesáhnout 300 hodin ročně. Do 10 000 Kč měsíčního příjmu u každého zaměstnavatele se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Pokud ale máte uzavřeno více smluv u jednoho zaměstnavatele a příjem přesáhne hranici 10 000 Kč, vzniká povinnost platit pojistné.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je pro důchodce vcelku nevýhodná a její rozsah nesmí překročit 20 hodin týdně. Jakmile odměna dosáhne 2 500 Kč, musí za Vás zaměstnavatel odvést nejen daň, ale i pojistné.

Příležitostný přivýdělek při předčasném důchodu

V předčasném důchodu sice máte omezení v možnosti přivýdělku, ale neznamená to, že si nemůžete najít práci. U dohody o provedení práce musí být výdělek u jednoho zaměstnavatele nižší než 10 000 Kč, u dohody o pracovní činnosti nižší než 2 500 Kč.

Nabízí se Vám také možnost vydělat si až 20 000 Kč v rámci jednoho roku. Musí se jednat o příjem bez živnostenského listu, dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti a jiné smlouvy. Podmínkou je, aby nešlo o pravidelnou a opakovanou činnost.