Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Informace k půjčkám

Zde uvádíme přehled a vysvětlení základních pojmů z oblasti půjček a financí.

Bonita

Bonita je označení toho, jak jsme schopni splácet případnou půjčku. Banka nebo nebankovní instituce zkoumá naši bonitu - nejčastěji zjišťováním doložitelných příjmů - a podle toho se rozhoduje, zda nám půjčku přidělí případně jak velkou částku Vám půjčí. Zjednodušeně se dá řící, že čím více vyděláváme, tím lepší máme bonitu. Bonita ma vliv také na výši úroku - lidé s nižší bonitou dostanou vyšší úrok, protože jsou pro banku více rizikoví.

Registr dlužníků

Registr dlužníků je databáze lidí, kteří někdy měli problém se splácením půjčky nebo úvěru. Vedle jiných registrů v České republice existuje nebankovní registr dlužníků SOLUS a bankovní registr CBCB (Czech Banking Credit Bureau). Máte-li zápis v registru dlužníků, budete mít pravděpodobně po nějakou dobu problém se získáním bankovního úvěru a také některých nebankovních půjček.

Zástava

Zástava je majetek, který dáváme jako protihodnotu za půjčené peníze. Pokud půjčku včas a řádně neuhradíme, riskujeme tím, že ten, kdo nám půjčil, bude chtít tuto zástavu prodat a z utržených peněz dorovnat náš dluh. Zástava je typická pro hypotéční úvěry - hypotéky, ale také pro některé nebankovní i bankovní půjčky.Online žádost po internetu

Online žádost po internetu je elektronický formulář na stránkách banky nebo nebankovní společnosti, prostřednictvím kterého lze požádat o půjčku nebo úvěr. Do formuláře zpravidla zadáváme kolik si potřebujeme půjčit, požadovanou dobu splatnosti a stránka s formulářem na zpravidla sama pomocí automatické kalkulačky vypočte, kolik budeme splácet. Ve formuláři také zadáváme údaje o naší osobě, aby náš požadavek mohl být správně zpracován.

Po vyplnění a odeslání formuláře nás většinou kontaktuje operátor nebo operátorka půjčky, která s námi domluví další podrobnosti a vyjasní případné nejasnosti. A hlavně domluví způsob a čas předání peněz. Online žádost po internetu představuje moderní, jednoduchý a pohodlný způsob, jak žádat o půjčku.

Úrok, úroková sazba

Úrok neboli úroková sazba představuje údaj v procentech, který vyjadřuje, kolik z půčené částky budeme muset zaplatit navíc. Pokud není uvedeno jinak, úrok se vyjadřuje v procentech za rok. Takže pokud si půjčíme 100000 na 1 rok při úroku 10%, znamená to, že budeme muset po roce vrátit 110000,-. Pozor - většina půjček ale zahrnuje také nejrůznější poplatky a další sazby, takže zpravidla zaplatíme více. Sourhn těchto částek vyjadřuje údaj RPSN.

RPSN

RPSN znamená roční procentní sazba nákladů a vyjadřuje, kolik nás bude stát půjčka včetně všech úroků a poplatků. RPSN se udává v procentech podobně jako úrok, ale oproti úroku nám dává přesnější informaci, kolik za půjčené peníze zaplatíme. Čím vyšší RPSN, tím je půjčka dražší. Při sjednávání půjčky se vždy kromě úroku informujte o RPSN - některé půjčky mají lákavě nízký úrok, ale velmi vysoké RPSN, takže jsou nevýhodné.

Parametry půjčky

Každá půjčka má své charakteristiky - parametry, jejichž srovnáním můžeme zjistit, nakolik je konkrétní nabídka výhodnější než ostatní. K základním parametrům půjček patří:

  • úrok neboli úroková sazba
  • RPSN - roční procentní sazba nákladů
  • splatnost
  • poplatek za zřízení půjčky

Dalšími důležitými parametry půjčky jsou nutnost dokládání příjmu, možnost předčasného splacení, sankce za opožděné platby a další.

Konsolidace půjček

Konsolidaci půjček můžeme využít v případě, že máme více půjček nebo úvěrů a chceme je sloučit do jedné půjčky. Stávající půjčky a úvěry za nás zaplatí banka nebo nebankovní instituce, která konsolidaci zajišťuje a my pak splácíme jen tuto novou - konsolidovanou půjčku.

Věřitel

Věřitel je společnost nebo osoba, která někomu půjčila peníze (obeně se nemusí jednat jen o půjčku peněz). Ten, kdo si půjčil, se nazývá dlužník.

Ručení, ručitel

Některé společnosti pro své půjčky vyžadují ručení. Může se jednat o ručení nemovitostí nebo prostřednictvím ručitele. Ručitel je osoba, která se svým podpisem zaručí za naši půjčku. Znamená to, že pokud z jakéhokoliv důvodu půjčku platit nebudeme, bude banka nebo nebankovní společnost požadovat placení splátek po ručiteli.

Trh půjček

Trh půjček zahrnuje na jedné straně bankovní a nebankovní společnosti, které půjčují peníze a na straně druhé osoby které si peníze půjčují.

Podvodné půjčky

Podvodné půjčky jsou takové půjčky, jejichž cílem není někomu poskytnout peníze za přiměřenou cenu, ale obohatit se na úkor toho, kdo o půjčku žádá. Typické podvodné půjčky jsou půjčky s předraženým voláním na 0900, nebo půjčky, které mají přemrštěný úrok (tzv. lichvářské půjčky).

Smlouva o půjčce

Smlouva o půjčce je dokument, ve kterém se věřitel i dlužník dohodnou na podmínkách půjčky - zapůjčeném peněžním obnosu, úroku, poplatcích, splatnosti půjčky apod. Smlouva by měla být vždy písemná a stvrzena podpisy obou stran.

Směnka

Směnka je cenný papír, který musí obsahovat ze zákona přesně stanovené údaje, které udávají kdo komu dluží, o jakou částku se jedná, kdy tato částka bude splacena a další povinné informace. Směnka je jedním z nejstarších cenných papírů používaných v obchodním styku. Typicky slouží jako prostředek k získání rychlého úvěru.