Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Platební karty v mobilu

Karty v mobilu nabízí stále více bank a ohledně jejich používání panuje řada mýtů a nejasností. Jaké to jsou a co je na nich pravda?

Když není signál nebo dostupná Wi-Fi, nedá se kartou zaplatit

Pro platbu telefonem musíte mít pouze dostatečně nabitou baterii a telefon zapnut v pohotovostním režimu. Zaplatit lze i offline, jelikož ID telefonu a Token (elektronický klíč pro ověření identity) jsou uloženy přímo v telefonu.

Za platbu mobilem operátor účtuje poplatky

Mobilní operátor do procesu platby kartou nijak nezasahuje, neúčtuje si tedy ani žádné poplatky. Zaplacen ale musíte mít datový tarif nebo mít alespoň možnost připojit se k internetu pro obnovení bezpečnostních klíčů.

Může se stát, že omylem zaplatím, aniž bych o tom věděl

Blízkost čtečky u vašeho mobilního telefonu je stejně „nebezpečná“, jako blízkost čtečky u vaší bezkontaktní karty. Čtečky fungují do vzdálenosti přibližně 5 cm, pravděpodobnost, že byste „pípli“ omylem, je mizivá. Můžete si nastavit nutnost potvrzení každé platby prostřednictvím PINu nebo otisku prstu, čímž platbu omylem úplně vyloučíte.

Mobilem mohu platit jen na některých místech

Mobilem můžete zaplatit všude, kde mají obchodníci bezkontaktní terminál, a to kdekoliv na světě. Chová se jak bezkontaktní karta. Jediným problémem by mohl být zastaralý software obchodníka, ale s tím se pravděpodobně nikdy nesetkáte.

Při ztrátě či odcizení telefonu přijdu o peníze na svém účtu

Informace o kartách nejsou ukládány na serverech společností provozujících mobilní operační systémy ani v telefonu. Nastavit si můžete potvrzení každé vaší platby otiskem prstu či prostřednictvím PINu. Dobré je mít určitým způsobem zabezpečený i samotný telefon, aby do něj případný zloděj neměl přístup.

Karta v mobilu je nebezpečnější než klasická

V zabezpečení není žádný rozdíl. Pokud byste se stali oběťmi podvodu, jste chráněni stejnými pravidly, jako ostatní držitelé bezkontaktních karet. Není rozdíl mezi kartou debetní a kreditní.

Zaplatit mohu maximálně 500 Kč

Bezkontaktní terminály umí přijímat platby do 500 Kč bez nutnosti ověření uživatele. Nad 500 Kč budete muset použít ověření ve formě otisku prstu Touch ID nebo zadání PINu.

S kartou v mobilu lze pouze platit

Karta v mobilu umí vše jako klasická plastová karta. Jde vlastně o mobilní peněženku, což napovídá i její název. Za vrácené zboží nebo služby můžete s touto kartou přijmout refundaci, stejně jako s jinou kartou. Další možností je například výběr hotovosti na bezkontaktním bankomatu.