Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Nová pravidla pro přivýdělky lidí evidovaných na ÚP

Mnoho lidí evidovaných na úřadu práce si přivydělává na dohodu o provedení práce v rámci povolené měsíční odměny. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale chystá změny, které zásadně ovlivní možnost přivýdělku pro nezaměstnané. Jedná se o novelu zákona o zaměstnanosti, která má ke schválení už jen krůček. Jejím cílem je účinněji dostat dlouhodobě nezaměstnané do práce. Jaké novoty nás čekají?

Výdělek v rámci nekolidujícího zaměstnání

Lidé, kteří jsou evidováni na úřadu práce a nepobírají podporu v nezaměstnanosti, si mohou v rámci nekolidujícího zaměstnání přivydělat měsíčně maximálně polovinu minimální mzdy, nyní tedy 4950 Kč hrubého. Nekolidující zaměstnání může být v rámci pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Konec DPP pro nezaměstnané na úřadu práce?

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prostřednictvím balíčku změn zakázat těmto nezaměstnaným pracovat na dohodu o provedení práce. Mělo by totiž jít pouze o způsob přivýdělku a překlenovací období, nicméně mnoho nezaměstnaných pracuje na DPP i několik let. Oddaluje se tak jejich nástup do řádného zaměstnání, není zakládána účast na sociálním pojištění a vede to k rozmachu nelegální práce. Pro zaměstnavatele je totiž pracovník na DPP vhodný ─ nemusí za něj hradit zdravotní ani sociální pojištění pokud výše výdělku nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně. Což s povoleným výdělkem 4950 Kč zákonitě nepřesáhne. V praxi je tedy část mzdy vyplácena zaměstnanci „na ruku“.

Hrozba vyřazení z evidence

Nekolidující zaměstnání by nemělo být dlouhodobým řešením, jak se dnes často děje. Pokud bude novela uvedena v platnost, bude hrozit lidem pracujícím na DPP vyřazení z evidence. Povoleno bude pravděpodobně přivydělávat si takto maximálně tři měsíce. Cílem je uchazeče motivovat, aby si hledali stálé zaměstnání a dlouhodobě nezůstávali v evidenci úřadu práce.

Změny v oblasti veřejně prospěšných prací

Nový návrh se dotkne i veřejně prospěšných prací. Plánuje se zvýšit dávky těm, kdo se budou aktivně na vykonávání těchto prací podílet. Naopak tomu, kdo by veřejnou službu dlouhodobě odmítal nebo se jí vyhýbal, by byly dávky sníženy nebo odebrány. Zohledněny by měly být osoby nad 55 let věku, kterým by výkon prací nedovoloval jejich zdravotní stav. Dlouhodobě nezaměstnaní a osoby v hmotné nouzi by si mohly díky veřejně prospěšným pracím částku poskytnutou na živobytí zvýšit až na životní minimum.