Dobrovolná účast občanů na důchodovém pojištění
Když nevykonáváte výdělečnou činnost zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění, nemusíte jej platit. To může mít ale i nepříjemné následky. Pokud totiž neplatíte příliš dlouho, nemusíte se dočkat penze. Když o důchod nechcete přijít, je možná dobrovolná účast na důchodovém pojištění.
K čemu je dobré dobrovolné pojistné
Dostatečně dlouhá účast na důchodovém pojištění je v ČR jedním z předpokladů, abyste jednou dosáhli na důchod. Pokud vám právě neběží některá z náhradních dob pojištění (studium VŠ, mateřská a rodičovská dovolená, určitá doba na úřadu práce…), nezapočítá se toto období do doby pojištění potřebné pro nárok na důchod a negativně ovlivní i jeho výši. Může se dokonce stát, že nakonec penzi vůbec nedostanete.
Pomoct může dobrovolné pojistné. Z právního hlediska je zásadní, jestli máte pro jeho placení některý ze zákonem vymezených důvodů. Rozdíl spočívá hlavně v tom, jak dlouho můžete dobrovolné důchodové pojištění platit.
Důvody vymezené zákonem
Důchodové pojištění si můžete dobrovolně platit po dobu evidence na úřadu práce, ve které nečerpáte podporu v nezaměstnanosti, při rekvalifikaci a po dobu studia po dosažení věku 18 let (od roku 2010). Pojištění si v těchto případech můžete doplatit i zpětně za předešlé roky, kdy jste splňovali uvedené podmínky, a to bez časového omezení.
Dobrovolné pojištění také můžete platit během práce v zahraničí nebo pro zahraničního zaměstnavatele, také při dlouhodobém výkonu dobrovolnické služby. Zpětně se můžete přihlásit až za dva roky.
Dobrovolné důchodové pojištění se týká i europoslanců a lidí, kteří pobývají v cizině, protože tam následovali manžela/ manželku.
Může se stát, že nepatříte do žádné z uvedených kategorií (například jste v domácnosti, práci nehledáte), ale přesto byste o důchod neradi přišli. I vás se tedy dobrovolné pojištění týká. ¨
Délka dobrovolného důchodového pojištění
Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná pouze v maximálním rozsahu 15 let. Doplatit si přitom můžete maximálně jeden rok zpětně před podáním přihlášky. Dobrovolného pojištění můžete být účastni nejdéle do doby, než vám vznikne nárok na starobní důchod.
Kolik se platí?
Minimální pojistné činí přibližně 28 % ze čtvrtiny průměrné mzdy. V roce 2016 činí 1 891 korun měsíčně. Volitelně můžete platit i víc, moc se to ale nevyplatí. Kdybyste chtěli, aby se vám do výpočtu výše penze započetla například mzda ve výši dvaceti pěti tisíc korun, museli byste platit na dobrovolném důchodovém pojistném měsíčně sedm tisíc. Dobrovolné pojištění je proto vhodnější využívat jen jako prostředek ke splnění doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod, než jím ovlivňovat jeho výši.
Kde podat přihlášku
Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Ten, kdo nemá v ČR trvalý pobyt, se může obrátit na jakoukoliv pobočku. Odhlásit se lze kdykoliv.