Povinné údaje ve smlouvě o spotřebitelském úvěru
Smlouva o spotřebitelském úvěru musí mít potřebné náležitosti, které se řídí podle § 104 až § 111 zákona č. 257/2016 Sb. Jako žadatel o úvěr máte právo vědět, za jakých podmínek úvěr čerpáte a jaké Vám z toho plynou povinnosti. Jaké údaje musí obsahovat smlouva o spotřebitelském úvěru?
§ 104 – Forma smlouvy o úvěru
Poskytovatel úvěru Vám musí vyhotovit písemnou formu smlouvy, kterou si prostudujte v klidu domova. V případě, že byste čemukoliv nerozuměli, nebojte se zeptat. Koneckonců se svým podpisem zavazujete k tomu, že budete plnit podmínky smlouvy. Smlouva o úvěru musí obsahovat všechny podstatné informace, které musí být uvedeny zřetelně a výstižně. Pokud poskytovatel tuto povinnost nesplní nebo nedodrží písemnou formu smlouvy, neznamená to, že je smlouva neplatná.
§ 105 – Spotřebitel musí obdržet jedno vyhotovení smlouvy
Před samotným uzavřením smlouvy o úvěru Vám poskytovatel nebo zprostředkovatel předloží návrh smluvních podmínek a návrh smlouvy. Po podpisu smlouvy o úvěru Vám náleží jedno její vyhotovení v listinné podobě nebo na datovém nosiči.
§ 106 – Jaké informace musí obsahovat smlouva o úvěru?
Smlouvou o úvěru se zavazujete k tomu, že vrátíte věřiteli vypůjčenou částku včetně úroků, a to do doby uvedené ve smlouvě. Jaké náležitosti by neměly ve smlouvě chybět?
- Druh spotřebitelského úvěru
- Kontaktní údaje obou smluvních stran
- Celková výše spotřebitelského úvěru a za jakých podmínek se čerpá
- Doba trvání spotřebitelského úvěru
- Úroková sazba za půjčenou částku
- Roční procentní sazba nákladů (RPSN)
- Výše, počet a četnost splátek
- Úroková sazba v případě opožděných plateb
- Požadavek na zajištění nebo pojištění
- Právo na odstoupení od smlouvy
- Možnosti předčasného splacení
- Způsob ukončení smluvního vztahu
- Možnost mimosoudního řešení případných sporů
- Označení příslušného orgánu dohledu
§ 110 – Co se stane při nedodržení formy a obsahu smlouvy?
Jako spotřebitel se můžete setkat s tím, že informace ve smlouvě jsou na hony vzdálené od skutečnosti. Ve smlouvě mohou být neodpovídající a nepřesné údaje nebo v ní mohou některé informace chybět. Pokud ve smlouvě není zápůjční úroková sazba, RPSN nebo celková částka, kterou máte zaplatit, půjčujete si za úrokovou sazbu uveřejněnou Českou národní bankou v den uzavření smlouvy.
Někdy se můžete setkat s tím, že je RPSN ve smlouvě nižší a naopak celková splatná částka vyšší. V takovém případě se přihlíží k RPSN uvedené ve smlouvě a poskytovatel úvěru Vám musí vypočíst novou výši splátek, která bude v konečném důsledku nižší.
Ve smlouvě o úvěru by měly být uvedeny práva věřitele a povinnosti spotřebitele. Pokud v ní některá práva a povinnosti chybí, platí, že věřitel tato práva vůči spotřebiteli nemá a spotřebitel nemá povinnosti vůči věřiteli.