Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Co všechno pokrývá havarijní pojištění?

Srážka se zvěří? Poměrně běžná věc na našich silnicích. Kolize hrozí hlavně na podzim, na pozoru by se ale řidiči měli mít celoročně. Samozřejmě rizikovými místy jsou silnice v lesích a polích, volně pobíhající zvěř se nicméně klidně může objevit i na dálnici, ve městě nebo jinde, kdy byste ji zřejmě nečekali.

Zdánlivě nízká škoda

I na první pohled malá škoda, kdy auto není moc „pocuchané“, se může nakonec vyšplhat do výše desítek tisíc korun. V případě srážky vozu se zvěří se částky mohou dokonce dostat ke statisícům. Srážka s divočákem nebo statným srncem může být pro auto i konečnou štací. Škodu můžete způsobit i třetím osobám: Srna „odletí“ pod kola protijedoucího vozu, zdemolujete plot… Většinou to hradí povinné ručení, nemusí to ale být stoprocentním pravidlem. Pojišťovna může usoudit, že jste střet zavinili vy, je zde problém s prokázáním zavinění.

Jak škodu zaplatit

„To spláchne pojistka“… možná si řeknete. Je to ale pravda? Pravda to být může, a to v případech, kdy máte na tuto situaci sjednáno pojištění. Prvním případem je připojištění u povinného ručení. Druhým havarijní pojištění. Není to ale automatická součást pojištění, u některých pojišťoven si musíte připlatit.

Zvěř versus zvíře

Máte v rámci havarijního pojištění pojištěny nejen živelné pohromy a odcizení, ale i havárii? Pak pravděpodobně budete mít krytu i srážku se zvěří. Pozor ale: není zvíře jako zvíře. Pojištění se vztahuje na zvěř, tedy volně žijící zvíře, které nemá majitele. Pokud zvíře majitele má, ten musí škodu uhradit. Je tedy rozdíl, srazíte-li srnu, či krávu, která má svého majitele.

Některé dražší pojistky kryjí nejen střet se zvěří, ale i střet se zvířetem, dokonce i rozkousané kabely od kuny! Dobře si tedy promyslete, které riziko chcete mít pokryto. Všechno to jsou rizika poměrně reálná.

Na kolik se pojistit?

To je také otázka. Škoda záleží kromě druhu zvířete i na vozidle, rychlosti jízdy, vašich reakcích a zkušenostech, povrchu vozovky a dalších okolnostech. Průměrná škoda při srážce se zvěří dosahuje 30 000 Kč. Určitě doporučujeme pojistit se na vyšší sumu. Je to ale na uvážení majitele vozu.