Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Co Vás čeká, když nesplácíte půjčku?

Nesplácení půjčky Vám přinese jenom potíže. V registru dlužníků se u Vašeho jména objeví negativní záznam a v případě dalších žádostí o úvěr budete pro finanční instituce nedůvěryhodným klientem. Poskytovatelé úvěru Vám také mohou naúčtovat smluvní pokutu nebo sankce až ve výši 0,1 procenta denně z částky, ohledně níž jste v prodlení.

Upomínky od věřitelů

Věřitelé Vám obvykle písemnou formou dají na vědomí, že jste nezaplatili svou splátku včas a naúčtují Vám pokutu nebo sankci. Pokud se jako dlužník dostanete do prodlení se splácením 1 splátky po dobu delší než 2 měsíce, nebo nesplatíte více než 2 splátky, může poskytovatel Váš úvěr zesplatnit či předat pohledávku inkasní agentuře.

Zesplatnění úvěru vede k exekuci

Zesplatnění půjčky musí být uvedeno v obchodních podmínkách smlouvy a znamená to, že věřitel prohlásí dluh za splatný. K zesplatnění úvěru věřitel přistupuje tehdy, když přestanete úvěr zcela splácet a nereagujete na upomínky. Jako dlužník se zesplatněným úvěrem se připravte na návštěvu exekutora.

Neschovávejte se před věřiteli

Problémům se splácením a exekuci se ale můžete zavčas vyhnout. Komunikujte s věřiteli a snažte se svůj problém řešit, jakmile začnete tušit potíže se splácením. Zejména banky a větší nebankovní společnosti jsou ochotné přistoupit na nové podmínky, za kterých budete úvěr splácet.

Zhodnoťte svou příjmovou a výdajovou stránku

Pokuste se snížit své měsíční náklady a sepište si veškeré příjmy a výdaje. Detailně prozkoumejte, na čem by se dalo ušetřit a zda Vám vzniklá úspora pomůže splácet závazky. Krátkodobou pomocí může být prodej majetku, ale raději si najděte dlouhodobou brigádu. Nepůjčujte si peníze na splacení staré půjčky, jinak se můžete dostat do hlubších finančních problémů.

Osobní bankrot ochrání před exekucí

Poslední a nejkrajnější variantou je vyhlásit osobní bankrot, čímž se vyhnete blížící se exekuci a budete před věřiteli pod soudní ochranou. Vaší povinností bude splatit během pěti let alespoň 30 procent hodnoty všech závazků. Nesvěřujte se ale do rukou komerčních společností, protože na rozdíl od obecně prospěšných společností požadují finanční odměnu.