Rodinný rozpočet
Rodinný rozpočet je bezpochyby pojem, který bývá velmi často spojován s tématy jako hospodaření s penězi, finanční stabilita a rezervy. Podívejme se tedy na rodinné rozpočty „pod lupou“: co se pod tímto pojmem skrývá? Čím nám bude rozpočet prospěšný? Jak jej správně sestavit a co k tomu budeme potřebovat?
Co vlastně je rodinný či osobní rozpočet?
Jde v podstatě o pravidelné plánování rodinných či osobních financí. Sepisujeme měsíční příjmy a výdaje a promýšlíme, za co, kdy a jak utrácíme svoje měsíční příjmy a zda takové útraty vůbec mají svůj opodstatněný smysl.
V čem nám rodinný rozpočet prospěje?
Sestavení a vedení rodinného rozpočtu je velmi doporučováno pro jeho nezanedbatelné klady, mezi které patří následující:
- Naučíte se o svých financích a útratách rozumně a reálně uvažovat. Zjistíte, které výdaje jsou pro Vás nepostradatelné, a kterých se naopak dokážete bez následků vzdát – a ušetřit tak.
- Díky tomu, že se Vám s rozpočtem podaří ušetřit, se nebudete muset dostávat (jinak mnohdy zbytečně) do vysokých dluhů, jelikož z ušetřených peněz si vytvoříte rezervu.
- Získáte celkový přehled. Rodinné finance již pro Vás nebudou abstraktním pojmem, naopak budete mít přesnou představu o aktuálním stavu Vaši rodinné či osobní ekonomické situace. Budete vědět, jak velké útraty si můžete momentálně dovolit či do jak velké částky si můžete sjednat půjčku, která Vaši rodinnou ekonomiku nepotopí.
- Díky všem těmto nesporným výhodám budete více v pohodě.
Jak je vidět, vést si rodinného rozpočtu neublíží, právě naopak. Jak tedy na něj? Je to jednodušší, než jste si mysleli! Stačí jen kalkulačka, papír a tužka nebo excelová tabulka a s odhodláním podniknout těchto několik snadných kroků. Kromě toho je dobré nespěchat; vyhraďte si na sestavení rozpočtu klid a dostatek času a dbejte na kvalitu.
- KROK 1. Sepište všechny měsíční příjmy a sečtěte je. Do této kategorie zahrňte nejen měsíční výplatu/mzdu ze zaměstnání či brigády, ale také případné výživné, sociální dávky, invalidní důchod, výtěžky z renty či investic. V případě nárazových příjmů, které Vám přicházejí za období delší než měsíc či méně často si tuto částku na každý měsíc přepočtěte.
- KROK 2. Sepište a sečtěte všechny výdaje. Rozlišujte přitom výdaje nutné (nájem či splácení hypotéky a dalších půjček, platby za energie, telefon a internet, za jídlo, benzin/nafta a jiná doprava, oblečení apod.) a volitelné (oblečení navíc, kultura, zábava, zájmové kroužky, restaurace atp.). Pro přesnější představu o Vašich výdajích Vám může pomoci, jestliže si budete poctivě zapisovat během měsíce každou svoji útratu nebo si uschovávat účtenky.
- KROK 3. Porovnejte Vaše měsíční příjmy s výdaji. Jste v plusu nebo v méně žádoucím mínusu? Pokud spadáte do této druhé kategorie, nezoufejte a prostě se proberte výdajovou kolonkou ještě jednou s tím, že tentokrát vyškrtnete ty položky, bez kterých se při uskromnění obejdete. Do budoucna se snažte myslet více ekonomicky a ušetřete například i v domácnosti za energie. Zamyslete se taktéž nad potenciálními příjmy navíc.