Pravidla pro zkušební dobu
Co je cílem zkušební doby? Aby se zaměstnavatel se zaměstnancem lépe poznali a zjistili, zda chtějí ve spolupráci pokračovat, nebo ji ukončit. Jaká pravidla a záludnosti toto období má?
Co je psáno, to je dáno
Zkušební doba se vždy sjednává písemně, bývá součástí pracovní smlouvy. Ústní dohoda neplatí. Nemusí se vždy jednat o nástup zcela nového pracovníka, sjednání zkušební doby je časté i u změny pracovní pozice – třeba při povýšení na vedoucího pracovníka.
Nejpozději v den nástupu
Platná dohoda o zkušební době se uzavírá nejpozději v den nástupu do funkce nebo v den jmenování do nové funkce. Délka je pak stanovena zákonem. Maximální délka zkušební doby u řadových zaměstnanců dosahuje 3 měsíců, u vedoucích zaměstnanců pak 6 měsíců. Pozor, pokud máte pod sebou i jen jednoho podřízeného, může se vás týkat již šestiměsíční zkušební doba.
Pokud by ale pracovní poměr byl sjednán pouze na dva měsíce, zkušební doba bude maximálně měsíční. Dalším pravidlem je totiž to, že délka zkušební doby nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby pracovního poměru.
A co dovolená?
Když bude zaměstnanec v rámci zkušební doby čerpat dovolenou, její délka se o tyto dny automaticky protáhne. Dovolenou čerpat ve zkušební době tedy můžete, záleží ale na vaší dohodě se zaměstnavatelem, zvykem to moc není. Dodatečné prodloužení zkušební doby z jiných důvodů, než jsou celodenní překážky v práci z jedné či druhé strany, ale není možné.
Zrušení pracovního poměru
Pracovní poměr je v rámci zkušební doby poměrně snadné ukončit, a to z obou stran. Podmínkou je, aby to opět bylo provedeno písemně a ještě v době trvání zkušební doby. Poměr pak končí druhým dnem, případně datem uvedeným v sepsaném zrušení pracovního poměru.
Co když onemocním?
Marodíte v rámci zkušební doby? Prvních čtrnáct dní vaší pracovní neschopnosti či karantény vám zaměstnavatel pracovní poměr zrušit nesmí. Pokud by to ignoroval, můžete se bránit u soudu. Po uplynutí této lhůty je to ale zbytečné.