Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Dluh na zdravotním pojištění nepodceňujte

Zdravotní pojištění platí každý z nás, ale v určitých životních etapách a situacích za nás hradí toto pojištění stát. Pokud ale nejste studentem, dětmi nebo lidmi evidovanými na úřadu práce, jste povinni ho odvádět. Může se ale stát, že zapomenete zaplatit zdravotní pojištění, nevíte o této povinnosti, zaměstnavatel ho za vás neodvádí nebo to vědomě přecházíte a doufáte, že to nějak dopadne. Tím vám vzniká dluh na zdravotním pojištění, který stejně budete muset vyrovnat.

Kdy za Vás hradí zdravotní pojištění stát?

Zdravotní pojištění nemusíte odvádět a hradí ho za vás stát, jestliže:

  • jste nezaopatřené dítě
  • pobíráte důchod
  • čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou
  • pobíráte dávky v hmotné nouzi
  • jste závislí na péči jiné osoby
  • pečujete o osoby závislé na péči jiné osoby
  • celodenně pečujete o jedno dítě do 7 let věku nebo o 2 děti do 15 let
  • jste evidováni na ÚP

Postihy za neplacení zdravotního pojištění

Zdravotní pojištění na rozdíl od sociálního pojištění musíte platit celý svůj život. Jestliže ho za vás neodvádí stát nebo zaměstnavatel, musíte ho hradit sami, jinak vám zdravotní pojišťovna naúčtuje penále a můžete skončit až v rukou exekutora. Pozor si dejte zejména na dlouhodobé neplacení zdravotního pojištění. Pojišťovny se obvykle ozývají až tehdy, když máte velmi vysoký dluh.

Dluh na zdravotním pojištění – studenti

Stát hradí zdravotní pojištění za studenty do 26 let věku. Po nabytí tohoto věku se stávají osobami bez zdanitelných příjmů. Dluh může vzniknout i mnohem mladším studentům, pokud škola nenahlásí jejich studium příslušné zdravotní pojišťovně. Studenti by si měli ohlídat krytí zdravotního pojištění při přechodu ze školy na školu.

Dluh na zdravotním pojištění – nezaměstnaní

Zdravotní pojištění musejí odvádět také lidé bez příjmů a nezaměstnaní. Po dobu evidence na ÚP za vás hradí pojištění stát, ale po odhlášení z tohoto úřadu nebo po vyloučení jste povinni vždy do 8. dne následujícího měsíce zaplatit své zdravotní pojišťovně minimální výši pojistného.

Dluh na zdravotním pojištění – zaměstnanci

Zaměstnanec nenese riziko, že za něj zaměstnavatel neodvedl zdravotní pojištění a není jeho povinností jej kontrolovat. Jestliže by došlo k tomu, že zaměstnavatel pojištění neuhradil a pojišťovna vás jako zaměstnance vyzve k zaplacení, stačí pojišťovně doložit pracovní smlouvu. Nezapomeňte však zaměstnavateli nahlásit změnu zdravotní pojišťovny, aby neposílal zdravotní pojištění do jiné pojišťovny a nevymáhal za to po vás penále naúčtované vaší novou smluvní pojišťovnou.

Dluh na zdravotním pojištění – podnikatelé

Podnikatelé, živnostníci a OSVČ musejí svou výdělečnou činnost oznámit na pojišťovně do 8 dní od zahájení své činnosti a odvádět minimální měsíční zálohy. Jestliže vykonáváte vedlejší činnost, zdravotní pojištění doplácíte na základě svých výdělků v daném roce a nemusíte zálohy platit.

Reagujte na výzvu od pojišťovny

Obdržíte-li písemnou výzvu od pojišťovny, že vám vznikl dluh na zdravotním pojištění, ihned na ni reagujte a navštivte nejbližší pobočku. Uhradit budete muset dlužné pojistné a vypočítané penále (cca 0,05 % z dlužného pojistného za den). Zkuste požádat pojišťovnu o prominutí penále nebo o jeho snížení – ve většině případů uspějete.

Domluvte si splátkový kalendář

Jestliže nemáte dostatečnou hotovost na úhradu dluhu, sjednejte si s pojišťovnou splátkový kalendář. Solidní pojišťovny vám vyjdou vstříc. Dluh na pojištění nemá žádný vliv na poskytnutí zdravotní péče a na ošetření vždy máte nárok zdarma. Tuto povinnost ukládá zdravotnickým zařízením zákon.