Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak vybrat nejlepší hypotéku

Koupě nemovitosti - bytu, rodinného domu nebo třeba objektu k podnikání - je nákladná záležitost a výběrem správné hypotéky můžete ušetřit doslova statisíce. Jaká je u nás současná nabídka hypotečních úvěrů a podle jakých kritérií si vybrat ten správný?Hypotéka je úvěr vázaný na nemovitost, která slouží jako zástava tohoto úvěru. Většinou je předmětem tohoto úvěru přímo zastavovaná nemovitost, ale existují také tzv. Americké hypotéky, kdy půjčku oproti zástavě nemovitosti můžete použít na cokoliv.

Bankovní i nebankovní hypotéky

Je celkem zažitou představou, že hypotéka znamená úvěr u banky. I když na trhu s hypotečními úvěry převažují bankovní produkty, existuje také celá řada nebankovních společností, které poskytují nebankovní hypotéky a to za podmínek srovnatelných s bankami.

Úrok

Základním parametrem hypotéky je úroková sazba. Rozdíl mezi jednotlivými úrokovými sazbami může u tak velkého úvěru, jakým hypotéka je, činit značné rozdíly. Je tedy samozřejmě rozumné hledat hypotéku s co nejnižším úrokem. Nicméně nízký úrok není vše.

Fixace

Vedle úroku bychom se měli zajímat také o délku fixace. Co je to fixace? Hypotéka je úvěr na 10, 20 někdy i na 30 let. Protože nikdo neví, jaká bude ekonomická situace za 5 nebo 10 let, je úrok, za který je hypotéka v této chvíli nabízena, garantován po dobu tzv. fixního období neboli fixace. Fixaci si zpravidla můžeme zvolit v rozmezí 1-5 let, výjimečně se najdou i hypotéky s fixačním obdobím delším.

Možnost předčasného splacení

Hypotéku můžete předčasně bez sankcí splatit na konci každého fixního období. Pokud tedy víte, že za 3 roky budete mít finanční prostředky na splacení hypotéky, bylo by nešikovné zvolit 5ti leté fixní období. Splacení hypotéky mimo konec fixního období je zpravidla sankcionováno.


Náš tip: Informace o hypotékách a půjčkách na bydlení najdete na této stránce.