Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
50.000
12.000
8.000
250.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Půjčky od "lichváře", půjčky od soukromníka

Upozornění: Tento článek byl publikován v minulosti a jeho obsah nemusí odpovídat aktuální právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

15.4.2015

V dnešní době žádá o půjčku mnoho lidí, ale ne všichni uspějí. Podmínky k získání půjčky od bankovních institucí jsou mnohdy přísné. Banky si žadatele řádně ověřují a zjišťují jejich platební schopnost.

Rovněž nebankovní společnosti jsou mnohdy při udělování půjček nekompromisní a lidé, kteří potřebují peníze rychle, často hledají tzv. půjčky od soukromých investorů, někdy lidově označované jako "půjčky od lichváře".

Podívejme se tedy, jak to vypadá v oblasti půjček od soukromých osob - tedy od soukromých investorů, kteří půjčují podle zákonem stanovených pravidel za přiměřený úrok.


Upozornění: Půjčky od skutečného lichváře nelze v žádném případě doporučit - skutečná lichva je založena na zneužití tíživé situace dlužníka, kdy je půjčka poskytnuta za nepřiměřeně nevýhodných podmínek. U nás i v řadě dalších zemí je proto lichva zakázána. Současní lichváři dnes nemusí půjčovat za přemrštěně vysoký úrok. Jejich záměrem totiž není, abyste úvěr v pořádku splatili. Jde jim právě o protiklad - chtějí, abyste se díky nesplácení dluhu dostali do platební neschopnosti a aby došlo k exekuci na váš majetek.


Půjčky od soukromých osob

Soukromí investoři půjčují rychle a bez zdlouhavých formalit. Pokud jste tedy měli v minulosti problémy se splácením bankovních nebo nebankovních půjček a máte záznam v některém z registrů dlužníků, získat půjčku u soukormé osoby by neměl být větší problém. To platí i v případě, že nemůžete doložit výši svých příjmů.

Na druhé straně si ale soukromý věřitel dobře ohlídá, aby své peníze dostal zpět. Zpravidla půjčuje oproti podpisu směnky anebo oproti zástavě nemovitosti.

Půjčky na směnku

Směnka je volně směnitelný cenný papír a podpis směnky je velmi silným závazkem dlužníka vůči věřiteli. Pokud směnku nesplatíte v daný termín, může se věřitel svých peněz domoci prostřednictvím exekuce Vašeho majetku, a to bez dlouhých průtahů. Před podpisem směnky je proto potřeba vše důkladně zvážit a promyslet.


Poznámka: Podle aktuálně platného znění zákona o spotřebitelském úvěru jsou půjčky na směnku postaveny mimo zákon (s výjimkou půjček na bydlení, a to v přesně definovaných případech).

Půjčky oproti zástavě nemovitosti

Zástava nemovitosti je prostřednictvím zástavní smlouvy zapsána do katastru nemovitostí. V zástavní smlouvě je uvedeno, do kterého data má být dluh splacen. Pokud se tak nestane, může věřitel navrhnout tzv. zpeněžení - tedy prodej vaší nemovitosti. Ze získaných prostředků pak bude uhrazen Váš dluh. Pokud se rozhodnete pro půjčku oproti zástavě nemovitosti, buďte připraveni na variantu, že v krajním případě můžete o svoji nemovitost přijít.