Typy půjček a úvěrů
Na finančním trhu najdeme mnoho půjček a úvěrových produktů. Nabízejí je jak banky, tak nebankovní společnosti nebo soukromí investoři.
Podívejme se, jaké jsou základní druhy a typy půjček, čím se vyznačují a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.
Bankovní vs. nebankovní půjčky
Základním parametrem půjčky je to, zda ji poskytuje banka nebo nebankovní společnost. Od toho se pak odvíjí další charakteristiky půjčky - zejména výše úroku, nutnost prokazování příjmu apod. Bankovní půjčky mají nižší úrok a RPSN, nebankovní půjčky jsou zpravidla bez doložení příjmu a některé i bez nahlížení do registru.
Účelové vs. neúčelové
Účelové půjčky jsou určeny pro koupi něčeho konkrétního - například bydlení, automobilu nebo nějakého kontrétního spotřebiče. Prostřednictvím neúčelové půjčky můžeme zase financovat cokoliv, nikdo se nás nebude ptát, co si za půjčené peníze pořizujeme. To je ovšem vyváženo obvykle vyšším úrokem než je tomu u účelových půjček a úvěrů.
Se zástavou a bez zástavy
Většina klasických spotřebitelských úvěrů - ať už účelových nebo na cokoliv - se obejde bez nutnosti zástavy. Zástava je obvyklá u půjček na bydlení - hypoték, případně úvěru ze stavebního spoření. Nicméně i některé spotřebitelské úvěry vyžadují zástavu - například podmínkou účelového úvěru na auto může být dát automobil do zástavy. Samostatnou skupinou jsou rychlé a dostupné nebankovní půjčky - pro klienty, kteří nemohou doložit svůj příjem a případně mají i záznam v registru dlužníků, nabízejí některé společnosti možnost půjčky oproti zástavě - zpravidla zástavě nemovitosti nebo auta.
S ručitelem, bez ručitele
Ručitel je typicky vyžadován u úvěru ze stavebního spoření, ale někdy také u spotřebitelských úvěrů. Ty většinou do určité částky ručení nevyžadují, ale pokud si půjčujeme více než například 200 000,- Kč, ručitele po nás některé banky nebo nebankovní společnosti budou požadovat.
Půjčky bez doložení příjmu
Důležitým parametrem u půjčky je to, zda je pro její získání nutné dokládat příjem či nikoliv. Mnoho lidí má svůj příjem nízký nebo špatně doložitelný - může se jednat o studenty, důchodce, nezaměstnané, ženy na mateřské apod. U bankovních půjček je dokládání příjmu v podstatě nutností a rovněž u části nebankovních půjček je potřeba potvrzení o příjmu doložit. Půjčky bez doložení příjmů najdeme v oblasti menších nebankovních půjček jako jsou tzv. SMS půjčky. To jsou půjčky v hodnotě do 10 000,- Kč a většina společností, které tyto půjčky nabízejí, doklad o příjmu nepožaduje.