Půjčky se zástavou nemovitosti ihned
Banka klientům půjčuje peníze vždy s tím, že je dostane zpět a ještě k tomu zhodnocené o úroky. To je v podstatě princip půjček. Při vyšších půjčkách se ale banka chce nějak pojistit, že dlužník bude poskytnuté peníze splácet, a proto žádá nějaké ručení, obvykle formou nemovitosti.
V tomto případě se tedy bude jednat o půjčky se zástavou nemovitosti.
Půjčky se zástavou nemovitosti se týkají větší sumy peněz
Jak již bylo výše zmíněno, ručení nemovitostí se obvykle vyžaduje až od určité částky. Nutnost ručení nemovitostí se tedy netýká všech půjček a bude záležet na typu úvěru. Obecně je zástava nemovitostí žádána na sumy kolem půl milionu a výše. Mezi půjčky se zástavou nemovitosti patří například podnikatelské nebo spotřebitelské úvěry. Speciálním případem jsou hypotéky, která je založena na principu ručení nemovitostí.
Americké hypotéky
Typickým příkladem půjček se zástavou nemovitosti je tzv. americká hypotéka. Jedná se o úvěr na cokoliv ručený bytem, domem či jinou nemovitostí. Tento úvěr se vyznačuje výhodným úrokem a dlouhou dobou splatnosti. V nabídce nebankonvích společností můžeme najít také výhodné americké hypotéky bez registrů, případně americké hypotéky bez příjmů a registru které lze použít například i pro řešení již probíhající exekuce.
Požadavky na zastavovanou nemovitost
Platí, že půjčky se zástavou se týkají těch nemovitostí, které mají alespoň stejnou nebo vyšší hodnotu než samotná půjčka, přičemž hodnotu nemovitosti musí určit znalec. Nemovitost musí být zpravidla ve vlastnictví dlužníka, některé společnosti umožňují ručit i nemovitostí ve vlastnictví třetí osoby a někdy je je jako zástava akceptován také družstevní byt. Nemovitost nesmí být zatížena zástavním právem jiné osoby a musí se nacházet na území České republiky.
Na co si dát pozor
Půjčky se zástavou nemovitosti nemůžeme brát na lehkou váhu. Když totiž podepíšeme smlouvu, opravňujeme danou banku k zabavení určené nemovitosti v tom případě, že bychom nebyli schopni dluh splácet.