Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Proč zvýšení minimální mzdy nepotěší osoby bez příjmů?

Minimální hodinová mzda se od 1. 1. 2017 zvýší na 66 Kč a měsíční na 11 000 Kč. Toto zvýšení ale není pro všechny pozitivní zprávou. Lidé bez příjmů budou kvůli tomu nuceni platit více. Proč, a koho se to bude týkat?

Jak souvisí minimální mzda s platbou zdravotního pojištění

Minimální mzda je vyměřovacím základem pro výpočet odvodu zdravotního pojištění u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP). Kdo do této skupiny patří? Jednoduše řečeno ti, kteří nejsou nikde zaměstnaní, neplatí za ně zdravotní pojištění stát a nemají ani příjem z podnikání. Tyto skutečnosti musí trvat celý kalendářní měsíc. Jde především o nezaměstnané neevidované na ÚP, osoby pracující na dohody do limitu a studenty nad 26 let věku. Osoby bez zdanitelných příjmů si musí platit zdravotní pojištění samy.

Jaká bude výše zdravotního pojištění pro OBZP

Jelikož minimální mzda vzroste z 9 900 na 11 000 Kč a zdravotní pojištění pro OBZP činí 13,5 % z minimální mzdy, budou si tito lidé muset měsíčně od příštího roku připlatit o 148 Kč více. Platba pojistného se zvýší z dosavadních 1337 Kč na 1485 Kč měsíčně.Jak se změní možnost přivýdělku při evidenci na ÚP

Jste v evidenci úřadu práce? Pak si můžete každý měsíc přivydělat určitou částku, jejíž výše je omezena. Měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Místo dosavadních 4950 Kč si budete moct přivydělat až 5 500 Kč měsíčně.

Chystaná legislativní změna

Je v tom ale do budoucna háček. Chystá se totiž legislativní změna, na základě které u nezaměstnaných evidovaných na ÚP nebude možný přivýdělek na DPP, ze které se neplatí pojištěné odvody, tedy DPP do 10 000 Kč. Přípustný bude přivýdělek v pracovním poměru, služebním poměru nebo na DPČ (ze které se odvody platí od 2500 Kč měsíčně). To nezaměstnaným šanci na nalezení přivýdělku značně ztíží, jelikož řada zaměstnavatelů je zaměstná pouze na DPP.