Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Ztráta občanky nebo pasu za hranicemi

Ztráta dokladů je stresová záležitost a následuje po ní spousta zařizování. A co teprve v zahraničí! Cestovat přes hranice totiž můžete pouze s platným dokladem, kterým je občanský průkaz či cestovní pas.

Ztráta jediného cestovního dokladu

Vycestovali jste pouze s řidičákem a občankou, přičemž jste občanský průkaz ztratili? Podle zákona se vrátit bez dokladu přes hranice nesmíte. Můžete to risknout, ale nedoporučuje se to. A řidičák stačit nebude. Nejlepší bude najít zastupitelský úřad ČR v zemi, ke se právě nacházíte, ztrátu nahlásit a nechat si vystavit náhradní cestovní doklad. Kontakty najdete na stránkách MZV ČR. Nevyskytuje se v zemi, kde se nacházíte? Navštivte zastupitelský úřad kterékoliv jiné země EU. Na úřad se vyplatí objednat si schůzku.

Co si připravit s sebou

S sebou musíte mít policejní protokol ohledně ztráty či odcizení dokladu, dvě pasové fotografie a peníze na poplatek. Je vám tedy jasné, že bez návštěvy policie to nepůjde, stejně jako v ČR. Složitost procesu na policejní stanici se odvíjí od vaší jazykové vybavenosti. A pozor, ani pokud už jiný doklad totožnosti nemáte, na úřad vyrazte, budete takzvaně ztotožněni.

Vyřízení na ambasádě

Další variantou je zajít na ambasádu, to ale trvá o něco déle, klidně i přes měsíc. Zde vám vyřídí cestovní pas, o nový občanský průkaz se ale musí vždy zažádat v ČR.

Po ztrátě dokladu hned domů?

Máte před sebou ještě pár dní dovolené, ale zjistili jste, že nemůžete najít občanku? S náhradním dokladem nemusíte okamžitě opustit zemi a jet domů, jeho platnost vám pravděpodobně bude individuálně nastavena podle konkrétní situace. O délce platnosti rozhoduje konzul. A s náhradním dokladem lze cestovat nejen autem, ale klidně i letecky.

Ztráta jednoho ze dvou dokladů totožnosti

Měli jste s sebou oba doklady totožnosti, ale jeden jste ztratili? Stejně tuto situaci nahlaste, i když se s druhým dokladem můžete vrátit bez problémů domů. Odcizení i ztrátu hlaste na příslušné policii. Protokol poslouží jako důkaz a můžete se bránit v případě zneužití dokladů.

Co po návratu do ČR

Po návratu do vlasti směřujte své kroky na obecní úřad a ztrátu nahlásit spolu se žádostí o nový doklad. S sebou si raději vezměte i protokol vyplněný v zahraničí. Na nový doklad si počkáte maximálně 30 dní.