Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Zádrhele nákupu na splátky

Nákup na splátky může být v některých případech výhodný, mnohdy ale zavání nepříjemnostmi. Zejména zadlužení kvůli dárkům je nerozumné. Měl by obdarovaný radost, kdyby věděl, že částku za dárek pro něj budete muset splácet?

V čem je potíž?

Forma úvěrového financování spotřebního zboží se stala poměrně běžnou. Na splátky lze nakupovat v kamenných i internetových obchodech. Není zde pouze problém přeplacení půjčky, narazit můžete i na půjčku s nulovými úroky. Potíž je především v tom, že splátkový prodej podporuje nežádoucí a nezdravé spotřebitelské chování. Možnost nákupu na splátky svádí k vyšší útratě, než odpovídá dostupným financím. Tento jev pozorujeme především před Vánoci. Zadlužení kvůli dárkům není ale jediným příkladem, dalším může být nákup dovolené na splátky.

Nákup dárků na splátky?

Pořízení dárků na splátky se doporučuje, když už jej tedy vyhodnotíme jako nezbytný, pouze s přeplacením do dalšího měsíce, nikoliv déle. Pokud bychom spláceli až do jara nebo léta, nezbydou nám peníze na letní aktivity a dostaneme se do začarovaného kruhu. Dobré je vybírat nabídky s nulovým přeplacením, tedy ty, které uvádějí RPSN 0 %.

Spotřebitelský úvěr × splátkový prodej

V obchodě se budeme většinou rozhodovat mezi spotřebitelským úvěrem a splátkovým prodejem. Druhému zmíněnému nahrává rychlost a jednoduchost vyřízení přímo v obchodě. Potřebovat budeme doklad totožnosti, výpis z účtu, ověření adresy a někdy potvrzení pravidelného příjmu. Pokud ale zrovna nenarazíme na nabídku s 0 % navýšením, obvykle se nedostaneme pod 20 % p.a., což už bývá oproti spotřebitelským úvěrům nevýhodné. Dvěma hlavními společnostmi, které v ČR nabízejí spotřebitelské úvěry, jsou Cetelem a HomeCredit. Ty také stojí za nákupem na splátky v mnoha obchodech.

Nákup na splátky v praxi

Hlavním problémem splátkového prodeje zůstává výše RPSN. Jak to může vypadat v praxi? Na místě uhradíme 10 % z ceny a zbytek v 10 měsíčních splátkách ve výši 10 % ceny zboží. Produkt 1/10 bez akontace zase znamená následující: Při převzetí nezaplatíme nic a produkt zaplatíme v 11 splátkách. Každá bude ve výši 10% z ceny zboží. Setkat se můžeme s nabídkou individuální volby délky splácení nebo možností odložení splátek až o několik měsíců.

Pokud už nakupujeme zboží na splátky, neměli bychom se zadlužit na více než několik málo měsíců. Dobře si také rozmysleme, zda je tento výdaj opravdu nutný.