Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Výhody pro dárce krve

Za darování krve můžete kromě hřejivého pocitu získat i různé výhody. Samozřejmě, dělat bychom to měli pro dobrou věc, nikoliv účelně.

U darování krve a krevní plazmy máte v zásadě dvě možnosti:

1. Bezplatné darování

Nárok máte na odečet od základu daně z příjmu, občerstvení a proplacení jízdného. Dárce odměňují i zdravotní pojišťovny.

2. Darování s finanční náhradou

V soukromých centrech bývá náhrada vyšší, pohybuje se od 500 do 1000 Kč. Pozor, kdo „daruje“ za peníze, nemá už nárok na daňové zvýhodnění. Ještě výhodnější je darování krve v zahraničí. Blízko hranic existují i kliniky s personálem, který mluví česky.

Frekvence darování

Jak často můžete krev / plasmu / destičky darovat? Povolená frekvence je v nemocnicích přibližně 1x za měsíc, povoleno je 26 odběrů krevní plasmy ročně. V cizině se často setkáme s vyššími limity.

Jak je to s daňovým zvýhodněním

Za každé darování krve, plasmy či destiček si můžete odečíst 3000 Kč od základu daně z příjmu. U krve je to 4x za rok (muži) a 3x za rok (ženy), u krevní plasmy až 26x ročně (v nemocnicích méně než v centrech), u destiček většinou 1x měsíčně.

Odměny zdravotních pojišťoven

Zdravotní pojišťovny odměňují dárce krve/ plasmy/ destiček různými výhodami, slevami a poukazy. Může se třeba jednat o levnější pobyty v lázních.

Doprava a uvolnění z práce

Nemocnice dárcům krve proplácí jízdné včetně parkovného. Obdržíte i občerstvení a někdy i slevy na různé akce. Nárok máte na úhradu mzdy a pracovní volno. Dobré je dohodnout se včas se zaměstnavatelem. Pokud by odběr krve nebyl možný, například z toho důvodu, že nebudete úplně zdravotně v pořádku, musíte se do práce vrátit a pracovní den dokončit.