Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Zvyšování odchodu do důchodu

Závidíte svým rodičům a prarodičům, že odešli do důchodu ve velmi nízkém věku, často i před 60. rokem života? Pro většinu produktivního obyvatelstva je špatnou zprávou to, že se odchod do důchodu, neboli tzv. důchodový věk, neustále zvyšuje. Prozradíme Vám, v kolika letech do důchodu půjdete právě Vy.

Důchodová kalkulačka MPSV

Pokud je Vám třicet let, zřejmě půjdete do důchodu o pět let později než lidé teď. Vcelku přesný výpočet dne odchodu do důchodu zjistíte z různých internetových důchodových kalkulaček, kam zadáte datum narození, pohlaví a počet vychovaných dětí. Tuto kalkulačku naleznete například na stránkách MPSV.Odchod do důchodu podle roku 1977

Jak se v současné době určuje rok odchodu do důchodu? Důchodový věk pojištěnců narozených v letech 1936 – 1977 se řídí podle tabulky a zohledňuje se počet vychovaných dětí. Lidem narozeným po roku 1977 je pevně stanoven odchod do důchodu ve věku 67 let plus počet kalendářních měsíců, který činí dvojnásobek rozdílu mezi rokem narození a rokem 1977.

Maximální důchodový věk 65 let?

Lidé narození v roce 2010 by tedy odešli do důchodu až v 73 letech, proto padl návrh na zavedení stropu. Posledním návrhem je maximální důchodový věk 65 let u lidí narozených před rokem 1971. To by mělo začít platit již v roce 2017. Každých pět let by tato hranice procházela novým posouzením a upravovala by se tak, aby Češi strávili v důchodu alespoň čtvrtinu života. Dnešní penzisté jsou v důchodu v průměru 23,6 roku.

Připravte se na důchodové reformy

Co všechno ovlivňuje odchod do důchodu? V prvé řadě se přihlíží k datu narození a pohlaví, u starších generací také k počtu dětí. Jelikož se dá předpokládat, že zvláště během produktivního věku mladších ročníků proběhnou důchodové reformy, nevyplatí se ve stáří spoléhat na příjem ze strany státu. Připravujte se na důchodový věk s předstihem a spořte si z vlastních zdrojů.

Do jakého věku budeme práceschopní?

V současnosti Češi odchod do důchodu odkládají kvůli penězům, svému aktivnímu duchu a citovému vztahu k profesi. Stále ale hovoříme o dobrovolném setrvání v zaměstnání. Otázkou ale zůstává, zda i budoucí senioři budou schopni pracovat povinně do relativně vysokého věku a nebýt přitom odkázáni na sociální dávky od státu, než nadejde jejich důchodový věk.