Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Co je to splátkový prodej

Zakoupit si věc, i když na ni nemáte peníze? Mnoho lidí nedostatek financí vyřešilo tím, že zakoupilo zboží na splátky. Proč to tedy nezkusit? Zvlášť pokud Vám starý spotřebič vypověděl službu a vy nemáte momentálně na nový?

Princip splátkového prodeje

Splátkový úvěr je v podstatě typ úvěru, o který požádáte v obchodě při koupi zboží. Nenechte se ovšem zmýlit tím, kdo úvěr poskytuje. Není to obchod, v němž nakupujete, ale jedna ze splátkových společností. Podmínky pro poskytnutí úvěru jsou u všech společností obdobné.Prodejce Vás s těmito podmínkami seznámí, a pokud je splníte a budete mít u sebe potřebné doklady, počkáte zhruba dvacet minut na vyřízení úvěru a zboží je Vaše.

Za zboží zaplatíte hotově pouze určitou procentní část (akontaci) a zbylou částku splácíte v dohodnutých splátkách každý měsíc. Akontace činí v průměru 10 % hodnoty zboží. Platí zde pravidlo, že čím déle zboží splácíte, tím více celkově zaplatíte.

Jaké podmínky musíte splnit?

Splátkové společnosti požadují, abyste měli české státní občanství, trvalé bydliště v ČR a věk minimálně 18 let. Někdy je požadováno ověření pravidelného příjmu. Předložit musíte občanský průkaz a druhý doklad totožnosti (např. řidičský průkaz). Dále se můžete setkat s tím, že musíte předložit potvrzený příjem, doklad pro ověření adresy (např. prostřednictvím SIPO) a u částek vyšších než 30 000 Kč osobní údaje ručitele. Nákup na splátky nemusí získat lidé nad 70 let nebo ti, kdo jsou ve zkušební či výpovědní lhůtě.

Na co si dát pozor?

Vždy chtějte znát výši úroku (RPSN). Ta se obvykle pohybuje okolo 15 až 20 %. Velkou nevýhodou je tedy přeplacení zboží prostřednictvím úroků. Zjistěte si, zda je možnost odložit splátky, zvolit délku splácení úvěru, pojistit úvěr proti neschopnosti splácet či zda je možné domluvit si podle svých potřeb výši měsíčních splátek.


Náš tip: Další informace na téma splátkový prodej naleznete například na Wikipedii.