Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Předdůchod: do penze i o pět let dříve

Co byste říkali tomu, kdybyste odešli do penze o pět let dříve a ještě dostávali slušné peníze? Taková možnost se Vám nabízí, když využijete tzv. předdůchod. Nepleťte si ho ale se státním starobním důchodem, na který Vám vzniká nárok až po dosažení řádného důchodového věku. Předdůchod můžete pobírat po naspoření dostatečné částky v doplňkovém penzijním spoření (dříve nazývaném penzijní připojištění).

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření

Předdůchod znamená čerpání prostředků z našetřených peněz v doplňkovém penzijním spoření a jeho podmínky upravuje Zákon o doplňkovém penzijním spoření. Pokud jste tedy před rokem 2013 uzavírali penzijní připojištění, předdůchod z něj nelze čerpat. Vyplatí se proto převést si toto připojištění na doplňkové penzijní spoření.Nárok na předdůchod

Nárok na předdůchod vzniká v momentě, kdy jste spořili alespoň pět let. Do této doby se započítává i období trvání penzijního připojištění. Další podmínkou je dosažení důchodového věku do pěti let od započetí předdůchodu, což ale platí pouze pro muže. Ženy mohou čerpat předdůchod kratší dobu, protože obecně nastupují do důchodu v mladším věku než muži.

Minimální výše předdůchodu

Měsíční výše předdůchodu musí dosahovat alespoň 30 % průměrné měsíční mzdy a tato částka nesmí v průběhu trvání předdůchodu klesnout. V roce 2016 činí průměrná mzda 27 006 Kč a Vám tedy náleží 8 102 Kč. Čerpání předdůchodu nemůžete přerušit ani předčasně ukončit. Po celou dobu za Vás hradí zdravotní pojištění stát.

Možnost práce a podnikání

Výhodou předdůchodu je to, že můžete bez omezení pracovat a podnikat a tyto příjmy si nechat započítat pro výpočet řádného starobního důchodu. V případě, že nemáte v této době žádný přivýdělek, nesníží Vám to osobní vyměřovací základ pro výpočet důchodu, jak se to děje u předčasného důchodu.

Nevýhody předdůchodu

Předdůchod má ale i své nevýhody. Většinu částky, kterou jste si našetřili na stáří, vypotřebujete před dosažením důchodového věku. Ten, kdo si zvolí předdůchod dlouhý tři roky, bude mít dobu pojištění o tři roky kratší, což má za následek mírné snížení důchodu. Ovšem pokud již nechcete nebo nemůžete pracovat, je předdůchod zajímavou možností, jak odejít dříve do penze.