Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Nebojte se říct si o vyšší mzdu

Náklady na provoz domácnosti stoupají, spotřební zboží a potraviny se neustále zdražují, ale Váš plat je už několik let stejný? Určitě byste uvítali, kdyby Vám na výplatní pásce přibyla nějaká ta stovka nebo tisícovka navíc. Řekněte si o zvýšení mzdy a buďte konečně oceněni za svou práci tak, jak si zasloužíte.

Správné načasování

O zvýšení platu požádejte v období, kdy máte za sebou nějaký větší pracovní úspěch, dokončili jste důležitý projekt, děláte více práce než v předchozích letech nebo jste firmě přivedli nové klienty. Správné argumenty mohou nadřízeného skutečně přesvědčit. Naopak o zvýšení platu nepřemýšlejte v době, kdy firma prochází krizí nebo nemá dostatečný počet zakázek.Vyjednávací schůzka

O platu vždy vyjednávejte za uzavřenými dveřmi a ve vší formálnosti. Nejprve požádejte o schůzku svého nadřízeného, který zná výši Vaší mzdy a má pravomoc ji změnit. Nastiňte mu osobně nebo e-mailem účel schůzky a na závěr dodejte, že je pro Vás setkání důležité.

Odchod z firmy

Nejspíš by nebylo férové, kdybyste nadřízenému vyprávěli, jak jste dostali lepší nabídku u konkurence, a přitom se to nezakládalo na pravdě. Hrozbu odchodu z firmy kvůli nízkému platu použijte v případě, že skutečně máte možnost přestoupit a finančně jít nahoru.

Žádost o změnu pozice

Další z možností, jak mít vyšší mzdu, je požádat o přeřazení na lépe placenou pozici. Polepšit si můžete až o několik tisíc korun. Sledujte interní výběrová řízení, která se konají téměř ve všech větších firmách. Počítejte ale s tím, že Vám přibydou nové povinnosti a více zodpovědnosti.

O kolik požádat peněz?

Buďte realističtí a nechtějte přidat hned dvojnásobek. Nejpravděpodobněji uspějete s žádostí o zvýšení platu o 5 až 10 procent hrubé mzdy. Pokud se Vám i tak bude zdát, že mzda je stále podhodnocená, vyhledejte si na internetu platy na stejné pozici a výsledek předložte svému nadřízenému.

Zamítnutí žádosti o zvýšení mzdy

Může se stát, že u svého nadřízeného nepochodíte. Místo, abyste dali průchod svému vzteku, zachovejte klid a zeptejte se, v jaký termín se můžete zeptat znovu a co musíte udělat pro to, aby Vám přidal peníze. Alternativou mohou být i náhradní řešení, jako je část vykonávané práce z domova, více dnů dovolené nebo jiný zaměstnanecký bonus.