Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané

Registrovali jste se na úřadu práce a naskytla se Vám možnost přivýdělku? Zákon jej umožňuje, ale platí pro něj určitá omezení. Odhalíme Vám, jaké podmínky musíte splnit, aby Vás nevyřadili z evidence uchazečů o zaměstnání.

Kolik si můžete přivydělat?

V rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání si můžete v roce 2015 přivydělat každý měsíc až 4 600 korun, což dělá polovinu minimální mzdy. Pozor na více příjmů, součet všech nesmí překročit tuto částku. Zaměstnavatel s Vámi nejčastěji uzavře dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.



Přivýdělek pro invalidní důchodce

Nekolidující zaměstnání mohou vykonávat také invalidní důchodci I. a II. stupně přihlášeni na úřadu práce. Přivydělat si mohou polovinu minimální mzdy pro invalidní důchodce, která činí v roce 2015 částku 8 000 korun. Výdělek tak může dosahovat až 4 000 Kč.

Ztráta podpory v nezaměstnanosti

Přivýdělek máte za povinnost nahlásit úřadu práce nejpozději v den jeho započetí. Pokud jej neoznámíte a zatajíte, hrozí Vám sankce a vyřazení z evidence. Výši přivýdělku dokládáte na předepsaném formuláři. Jaký má dopad na podporu v nezaměstnanosti? S výdělkem ztrácíte nárok na finanční podporu, ale ostatní výhody Vám zůstávají. Stát za Vás nadále platí zdravotní pojištění a doba na úřadu práce se Vám započítává pro výpočet starobního důchodu.

Hledejte si hlavní pracovní poměr

Přivýdělek neznamená, že přestanete spolupracovat s úřadem práce. Dál musíte docházet na pravidelná jednání, popřípadě se účastnit rekvalifikačních kurzů. Snažte se ze spárů úřadu práce co nejdříve vymanit a hledejte si standardní pracovní poměr, díky kterému Vám plyne nárok na nemocenské dávky a příjem z něj se hodnotí pro důchodové účely. U nekolidujícího zaměstnání tyto nároky ztrácíte.