Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Moc velké bankovky nebo příliš mnoho mincí?

Určitě vás někdy napadla otázka, zda vás s danou hotovostí obchodník neodmítne. Možná je vám hloupé jít nakoupit s měšcem plným mincí nebo máte po ruce jen bankovky vysoké hodnoty. Existují pro hotovostní platbu určitá pravidla?

Jak je to s mincemi

Dřívější složitější pravidla o platbě mincemi se od 1.7.2011 v rámci Zákona o oběhu bankovek a mincí smrskla do jednoho jediného: platit můžete maximálně 50 kusy mincí. Dále existují logické limity maximální hodnoty nákupu, pokud máte pouze mince jedné hodnoty. Například pro mince hodnoty 1 Kč je limit 50 Kč, mincemi v hodnotě 20 Kč můžete zaplatit nákup v maximální hodnotě 1000 Kč a podobně. Samozřejmě, daný obchodník může být ochoten přijmout i více mincí, podle zákona je to ale na jeho dobré vůli. V praxi se často setkáme s tím, že obchodníci uvítají drobné.

Pokud už nechce obchodník přijmout více mincí, musíte zbytek zaplatit bankovkami nebo bezhotovostně, zvolit jiné kombinace mincí, případně nákup v krajním případě stornovat.

Platí to i naopak

Pravidlo 50 ks mincí platí i naopak – ani zákazník nemusí přijmout větší počet mincí. Vše je ale o dohodě.

Co s velkým množstvím mincí

Velké množství mincí lze udat u obchodníka, který vezme drobnými zavděk, nebo je proměnit v bance. Jde to bezplatně, pokud splníte podmínku výměny mincí v maximálním počtu 100 ks od každé nominální hodnoty. Ty musíte mít navíc už roztříděny do sáčků zvlášť. Pokud tyto podmínky nesplníte, může po vás banka za službu požadovat poplatek. Další variantou je uložení i většího počtu roztříděných a zabalených mincí na účet prostřednictvím poukázky A na České poště.

Platba bankovkami u obchodníků

Čeští obchodníci by měli jakékoliv bankovky, které se v oběhu vyskytují, přijímat bez omezení. Samozřejmě pokud nejsou poškozené tak, že je nemusí přijmout. Jedná se i o bankovky v hodně 2000 nebo 5000 Kč, které nejsou moc rozšířené. Pokud tyto vyšší bankovky obchodníci odmítají přijmout, nebo si vylepší ceduli s tímto omezením, jednají protiprávně. Jinou situací je ta, kdy obchodník nemá na vrácení. Můžete se dozvědět, že s vámi v tomto případě obchod nemůže uskutečnit.