Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Máte dluhy, o kterých nevíte?

Věděli jste, že se můžete stát dlužníkem proti své vůli? Do této situace Vás může dostat ztráta občanského průkazu, ručení neplatícím přátelům nebo manželství s nezodpovědným protějškem. Jak se proti tomu ochránit a nepřijít o vlastní majetek?

Zjistěte si své dluhy

O nečekaných dluzích se můžete dozvědět tehdy, když požádáte o půjčku, spotřebitelský úvěr nebo hypotéku. Banka Vám jej může zamítnout, protože v registru dlužníků máte hned několik závazků. Jak se to mohlo stát? Příčinou může být ztráta občanského průkazu, jehož údaje někdo zneužil. Pokud občanský průkaz ztratíte, požadujte zápis do Databáze neplatných dokladů Ministerstva vnitra ČR ihned po nahlášení ztráty.



Nechte si vyhotovit výpis z bankovního a nebankovního registru, kde zjistíte informace o svých dluzích. Na půjčku uzavřenou bez Vašeho vědomí upozorněte danou banku nebo splátkovou společnost.

Neposkytujte osobní údaje

Zneužití dokladů může přijít ze strany, ze které byste to nečekali. Obětí podvodu se můžete stát i tehdy, pokud jste si vyhlédli na internetu práci a budoucímu zaměstnavateli jste zaslali kopii občanského průkazu. Může se ale jednat o podvodný inzerát za účelem získat kopii Vašeho dokladu. Pozor si také dejte na poskytování rodného čísla cizím osobám. Nevyplňujte žádné dotazníky, kde po Vás chtějí citlivé osobní údaje.

Ztráta nebo odcizení dokladů

Ztrátu dokladů oznamte po zjištění na obecní úřad s rozšířenou působností, nejlépe v místě Vašeho trvalého bydliště. Oddělení se obvykle nazývá „Odbor správních činností – osobní doklady“. Při oznámení uveďte, kde jste doklady ztratili. Zaměstnanci úřadu zanesou ztrátu dokladů do databáze, čímž se stávají neplatnými. Při odcizení nebo ztrátě dokladů v dny pracovního klidu je lepší obrátit se na policii, která sepíše protokol.