Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Leasing: finanční nebo operativní?

Ať jste podnikatel nebo nepodnikající fyzická osoba, občas se stane, že potřebujete zakoupit věc pro své podnikání či užívání. Máte ale nedostatek vlastních financí? Pokud potřebujete auto, stroje nebo budovy, obraťte se na leasingovou společnost, která Vám poskytne finanční nebo operativní leasing.

Co je to leasing?

Leasing je velmi podobný úvěru. Jedná se o pronájem různých zařízení, poskytovaný finančními institucemi. Nájemce zaplatí první mimořádnou splátku (tzv. akontaci) a dále platí měsíčně či čtvrtletně nájemné. Po uplynutí předem dané doby mu leasingová společnost nabídne možnost pronajatý předmět získat do svého vlastnictví.Neplánujete následný odkup pronajatého předmětu? Využijte operativní leasing, kdy věc máte pouze v pronájmu, neplatíte akontaci a hradíte pouze nájemné. Po uplynutí stanovené doby je Vám předmět vyměněn za nový.

Kdy se vyplatí finanční leasing?

Finanční leasing se poskytuje na financování předmětu leasingové smlouvy. Údržbu, pojištění a další náklady související s pronajatou věcí platí po dobu pronájmu nájemce. Jakmile zaplatíte poslední splátku, získáváte právo věc odkoupit za symbolickou cenu. Finanční leasing využijte tehdy, když plánujete věc časem získat do svého osobního vlastnictví a máte finance na její údržbu v průběhu trvání leasingu.

Kdy se vyplatí operativní leasing?

Operativní leasing je určen pro ty, kdo chtějí užívat nějakou věc, ale nechtějí se starat o údržbu, opravy a pojištění. Tyto starosti na sebe přejímá pronajímatel. Po uplynutí sjednané doby dodá předmět nový. Operativní leasing bývá spíše využíván firmami k pronájmu nemovitostí a technologických zařízení, protože v ceně se promítají doprovodné služby, které cenu navyšují. Využít jej mohou i malí podnikatelé k pronájmu počítače nebo automobilu. Nejčastěji se operativní leasing splácí po dobu jednoho roku.

Další informace o finančním a operativním leasingu se dozvíte zde.