Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Když už se zadlužit, tak zodpovědně

Nemusí být chyba půjčit si, ale nerozumné bývá zadlužit se kvůli věcem denní spotřeby s krátkou životností, které nutně nepotřebujeme. Jsou zde i další pravidla, které je dobré dodržet. Jak si brát půjčky zodpovědně?

Vybrat vhodný produkt

Není dobré vzít první půjčku, na kterou narazíme, nebo na kterou vidíme reklamu. Produktů je mnoho a každému sedí nějaký jiný. S výběrem se nevyplatí chvátat, naopak pečlivě zvážit, který typ úvěru bude ten pravý.

Prověřit si poskytovatele

Existují seriózní i neseriózní poskytovatelé půjček. Subjekt, který úvěr nabízí, si důkladně prověřte. Pěkné webové stránky ještě nemusí nic znamenat. Fungují uvedené kontakty, je uvedeno sídlo společnosti, jsou k dispozici věrohodné recenze, znáte někoho, kdo si od dané společnosti již půjčil? Pokud si poskytovatel žadatele o půjčku příliš neprověřuje, odrazí se to na úrocích, výši poplatků i přísnějších sankcích při problémech se splácením.

Mohu se vůbec zadlužit?

Spočítejte si pečlivě své měsíční příjmy a výdaje. Jakou částku si můžete pravidelně dovolit splácet? Neriskujte exekuci nebo osobní bankrot. Myslete na zadní vrátka v podobě dostatečné finanční rezervy.

Nepřeplácet životnost

Splácet dlouhodobě půjčku na dům je smysluplné, naproti tomu zadlužit se na rok kvůli dvoutýdenní dovolené už je na pováženou. Pravidlem by mělo být nesplácet déle, než je životnost dané věci.

Porovnávejte RPSN

Abyste zjistili, kolik vás bude reálně úvěr stát, neporovnávejte pouze úrokovou sazbu. Počítejte se všemi poplatky a zjistěte si, jaké případné sankce při porušení podmínek vás čekají. Každá společnost má poplatky nastavené jinak a můžete na nich značně ušetřit nebo prodělat. Všechny výdaje s úvěrem spojené za jeden rok udává RPSN, tedy roční úroková sazba nákladů. A právě tento údaj byste měli u jednotlivých půjček porovnat.

Zvažte pojištění

Při zřizování úvěru zauvažujte nad tím, zda se nepojistit. V případě potřeby lze zřídit pojištění neschopnosti splácet, dobře si ale prostudujte pojistné podmínky!

Seznámení se smlouvou

Máte před sebou smlouvu o půjčce? Důkladně si ji prostudujte, v případě potřeby se ptejte nebo se poraďte s odborníky a v žádném případě nepodepisujte nic, čemu úplně nerozumíte.

Pozor na nátlak

Snaží se vás poskytovatel nalákat na výhodnou nabídku nebo akci, která končí právě teď? Nebuďte unáhlení, mohli byste toho později litovat. Budou i další výhodné nabídky.