Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Kdy se zaměstnanci může vrátit přeplatek za daně?

Po provedení ročního zúčtování daně zaměstnavatelem se někdy vrátí zaměstnanci přeplatek. Jak je to možné? Příčin vzniku této situace může být několik.

Uplatnění slevy na manžela/ manželku

Slevu na manžela či manželku je možno uplatnit až za celý rok, nikoliv měsíčně. Nárok na ni má ten zaměstnanec, jehož manžel/manželka za minulý rok měl/a příjmy do určité výše, za rok 2017 to bylo 68 000 Kč. To je třeba mzdové účetní doložit čestným prohlášením dané osoby. Nejčastějším případem je žena na rodičovské dovolené bez dalších příjmů. Tato sleva činí 24 840 Kč.

Sleva na dítě

Za rok 2017 při pravidelné měsíční výplatě můžete uplatnit daňovou slevu 13 404 na první dítě, 19 404 na druhé dítě a 24 204 na třetí i každé další dítě. U dětí ZTP/P se slevy zdvojnásobují.

Práce jen po část roku

Základní daňová sleva na poplatníka činí 24 840 Kč a uplatnit ji může každý. Po provedení ročního zúčtování proto mají ti zaměstnanci, kteří pracovali jen část roku, někdy nárok na daňový přeplatek. Ten ale může být jen výše zaplacených záloh na dani z příjmu během roku.

Odečtěte si školkovné

Daňovou povinnost lze snížit o takovou částku, kterou jste za daný rok vynaložili za zařízení, které pečuje o předškolní děti, tedy za školku. Od roku 2018 tato daňová sleva bude činit 12 200 Kč na každé dítě.

Snížení o nezdanitelné položky

Mnohé nezdanitelné položky dokážou snížit daňový základ – nikoliv přímo vypočtenou daň z příjmu. Jedná se o úroky z úvěru na bydlení, dary nebo příspěvky na vzdělání. Počítají se i příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění a penzijní spoření.

Přeplatek za daně obdržíte nejpozději s březnovou mzdou. Zaměstnanci, kterým vznikla povinnost podat si přiznání sami, musí o přeplatek finanční úřad požádat sami.