Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak ušetřit za elektřinu

Elektřina se stala součástí našich životů a žádná domácnost by bez ní nemohla fungovat. Zdá se Vám, že za ni platíte zbytečně moc peněz? Zkuste ušetřit pomocí jednoduchých triků. Nemusíte kvůli tomu přestat používat elektroniku, domácí spotřebiče ani měnit své záliby. Přinášíme osvědčené tipy, které opravdu fungují!



Vyměňte žárovky za úsporné

Až čtvrtinu plateb domácnosti tvoří osvětlení. Začněte proto výměnou klasických žárovek za úsporné kompaktní, které mají o 80 % nižší spotřebu elektřiny. Odstraňte zbytečná bodová světla a pro venkovní osvětlení zabudujte čidlo, jež reaguje na pohyb. Zhasínejte v místnostech, kde se nikdo nezdržuje.

Vypněte elektronické přístroje

Mysleli jste si, že elektronika v pohotovostním režimu nespotřebovává energii? Omyl! Ačkoliv to není na první pohled patrné, spotřebiče pomalu, ale jistě odebírají energii. Schválně se podívejte, kolik elektroniky máte v tomto režimu. Nejvíc elektřiny odebírají počítače a televize. Co se dá, vypínejte síťovým vypínačem nebo vypojte ze zásuvky.

Pořiďte si nové spotřebiče

Investice do nových spotřebičů se vyplatí. Oproti starším předchůdcům uspoří za elektřinu několik tisíc korun ročně. V obchodě věnujte pozornost energetickým štítkům, z nichž vyčtete údaje o spotřebě a energetické třídě. Správnou volbou jsou spotřebiče s energetickým štítkem „A“ nebo vyšším. Energeticky nejvýhodnější jsou spotřebiče s označením „AAA+“.

Odmrazujte chladničku

Chladnička odebírá elektřinu 24 hodin denně a spotřebuje 10 až 20 % energie celé domácnosti. Starší chladničky pravidelně odmrazujte, protože již 3 mm námrazy zvyšují spotřebu elektřiny o 75 %. Nestavte ji blízko stěny a tepelných zdrojů. Vkládejte do ní vychladlé a zabalené potraviny. Zabráníte odpařování, které stojí za námrazou.

Změňte dodavatele

Na změnu dodavatele máte právo. Než přejdete k jinému, porovnejte si nabídky a přečtěte si zkušenosti odběratelů. Změnu dodavatele provádějte s rozmyslem. Mohlo by se stát, že za elektřinu nakonec zaplatíte více než u současného dodavatele.