Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak probíhá oddlužení fyzické osoby

Dostali jste se do složité finanční situace, kdy již nemáte peníze na úhradu stávajících půjček? Hrozí Vám exekuce a přemýšlíte, jak se jí vyhnout? Ještě není pozdě situaci řešit: vyhlaste osobní bankrot a přistupte k oddlužení své osoby.

Oddlužením zaplatíte pouze 30 % z Vašich dluhů a zbytek je Vám prominut. Podmínkou pro zahájení oddlužení je mít závazky minimálně u dvou věřitelů a být ve zpoždění ve splácení dluhů více než 30 dnů po splatnosti. Oddlužení nemohou využít ti, kdo mají úvěr krytý zástavou (hypotéku).Kdo podává návrh na oddlužení?

Návrh podáváte Vy jako dlužník, a to k příslušnému krajskému soudu podle místa svého bydliště. K němu musíte připojit seznam majetku a dluhů, listiny dokládající údaje o příjmech za poslední 3 roky a seznam věřitelů.

Co následuje po podání návrhu?

Soud poté rozhodne, zda je plán na oddlužení reálný a zkoumá Vaše čestné úmysly a Vaše příjmy a majetek. Plán musí zahrnovat garanci věřitelům, že získají minimálně třicet procent z dluhu. Pokud soud návrh zamítne, následuje řešení Vašeho úpadku konkursem.

Co následuje po schválení návrhu?

Soud má za povinnost svolat všechny Vaše věřitele, kteří se vyjádří k plánu a navrhnou jeho plnění. Můžete být vyzváni k prodeji movitého či nemovitého majetku nebo k odvádění pravidelných splátek z Vašeho příjmu. Po dobu pěti let pak budete muset vystačit se životním minimem. V případě, že uhradíte své závazky před uplynutím doby pěti let, končí Vaše oddlužení v okamžiku zaplacení všech dluhů.

Co se stane po pěti letech?

Pokud jste uhradili minimálně 30 % svých závazků, soud vydá usnesení o prominutí zbytku dluhů. Nedokázali jste toto minimum splatit, ale není to Vaše vina? Soud může rozhodnout o osvobození od dluhů. Stačí splnit podmínku, že věřitelé dostanou více z pohledávek než z případného vypořádání konkurzem.REKLAMA
250.000
20.000
až 8.000 Kč