Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Máte přivýdělek? A daníte ho správně?

Jakmile si přivyděláváte ke svému zaměstnání, je potřeba tyto výdělky správně zdanit. Přivýdělek je možný formou druhého pracovního poměru, drobného podnikání, na DPP či DPČ.

Jak podnikat při zaměstnání

Pozor, chcete-li podnikat ve stejném oboru, v jakém jste zaměstnáni, budete potřebovat písemný souhlas vašeho zaměstnavatele. Z pohledu daní bude vaše podnikání vedlejší výdělečnou činností, odvádíte-li v zaměstnání zdravotní a sociální pojištění alespoň z minimální mzdy.

Placení záloh ano či ne?

U vedlejší činnosti neplatí minimální vyměřovací základ a tudíž ani placení minimálních záloh, jako je tomu u podnikatelů na činnost hlavní. V prvním roce nebude potřeba odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, ty se zaplatí až po podání prvního přehledu a vycházet budou z vašeho reálného výdělku. Pro zdravotní pojištění neplatí žádná rozhodná částka, nicméně pro sociální pojištění ano. Jestliže váš roční příjem z podnikání nepřesáhne po odečtení výdajů rozhodnou částku (pro rok 2016 je to 63 865 Kč), sociální pojištění platit nemusíte a ani následující rok nebudete odvádět zálohy.

Možnost snížení daní

I když budete podnikat na vedlejší činnost, můžete uplatnit slevy na dani, výdajové paušály a nezdanitelné části základu daně.

Přivýdělek na DPP

Dohodu o provedení práce lze uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým z nich maximálně na 300 hodin ročně. Pokud hrubá měsíční mzda nepřesáhne 10 000 Kč, příjem se daní srážkovou 15 % daní a dále se již nemusí nikde uvádět. V některých případech může být výhodné tento příjem z DPP do daňového přiznání zahrnout a pomoci si k přeplatku na dani.

Příjem nad 10 000 Kč

V případě výdělku nad 10 000 Kč měsíčně na DPP u jednoho zaměstnavatele dochází k danění nikoliv daní srážkovou, nýbrž zálohovou. Je také nutno podat daňové přiznání. O roční zúčtování u svého zaměstnavatele v tomto případě požádat nemůžete. Bude také potřeba z této DPP odvést zdravotní a sociální pojištění.

Přivýdělek na DPČ

Přivýdělek na DPČ nesmí přesáhnout 20 hodin týdně, což je polovina běžné pracovní doby. Do měsíční odměny 2500 Kč se neodvádí zdravotní a sociální pojištění, u částky nad tento limit již ano. Z DPČ se také odvádí zálohová daň a po skončení zdaňovacího období je nutno podat daňové přiznání.

Práce pro více zaměstnavatelů

Jako zaměstnanec můžete mít zároveň jeden i více pracovních poměrů, přičemž se již nerozlišuje pracovní poměr hlavní a vedlejší. Jakmile si začnete přivydělávat u jiného zaměstnavatele stejnou činností, jako u toho prvního, musíte mít od něj písemný souhlas. Oba zaměstnavatelé za vás platí odvody na zdravotní a sociální pojištění spolu s daní z příjmu. Jelikož se jedná o souběh dvou příjmů daněných zálohově, je nutno po skončení zdaňovacího období podat daňové přiznání. Čerpání nemocenského pojištění probíhá nezávisle a daňové slevy lze uplatňovat jen u jednoho zaměstnavatele.