Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak je to se zdravotním pojištěním u čerstvých absolventů?

Absolventy středních, vysokých a vyšších odborných škol čeká po posledních prázdninách, pokud nepokračují ve studiu, vstup do života dospělých se všemi povinnostmi a starostmi. Po dobu studia stát platí za studenty do 26 let zdravotní pojištění. Jak je to ale po jeho ukončení?

Po určitou dobu ještě platit nemusíte

U absolventů, jež další studium již nečeká, nemusí automaticky platit, že až do konce navazujících letních prázdnin mají po starostech. Stát jim poskytuje určitou dobu, po kterou pojištění platit ještě nemusí, ta se ale liší případ od případu.

Jak je to u absolventů jednotlivých typů škol

Pokud jste ukončili střední školu maturitou nebo úspěšně dokončili vyšší odbornou školu, platí za vás stát zdravotní pojištění až do konce srpna. Platí to ale i pro ty, které čeká v září opravná maturita. Absolventi vysokých škol to mají trochu jinak. O zdravotní pojištění se nemusí zajímat v měsíci, kdy vykonali státní závěrečnou zkoušku, a ještě ani v měsíci následujícím. Pokud tedy ukončíte studium VŠ v červnu, stát za vás hradí zdravotní pojištění ještě po celý červenec. Nikoliv až do konce prázdnin!

Jak se stát samoplátci

Kdo si po skončení tohoto období nenajde práci, nezačne podnikat, ani se nepřihlásí na úřadu práce, musí se u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako samoplátce zdravotního pojištění, tedy osoba bez zdanitelných příjmů. A to do osmi dnů ode dne, kdy tato situace nastala.

Co po prázdninách?

Jakmile prázdniny nebo doba „hájení“ skončí, je nejjednodušší z hlediska platby zdravotního pojištění nastoupit do zaměstnání. Zdravotní pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel, společně s pojištěním sociálním. Druhou možností je začít podnikat, v tom případě budete muset myslet na platbu zdravotního i sociálního pojištění sami. Pokud se dostanete do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce, nebudete mít jako čerství absolventi nárok na podporu v nezaměstnanosti, nicméně zdravotní pojištění za vás bude hradit stát.

Předčasné ukončení studia

Jakmile oficiálně ukončíte studium předčasně, a nezáleží na tom, zda jste tak ukončili sami nebo byli vyloučeni, musíte do osmi dnů tuto skutečnost nahlásit své zdravotní pojišťovně. Můžete pak začít podnikat, nastoupit do zaměstnání, nahlásit se na úřadu práce nebo se stát samoplátci jako osoba bez zdanitelných příjmů.