Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Výzkum finanční gramotností Čechů

Češi jsou stále nedostatečně finančně vzdělaní. Česká bankovní asociace provedla výzkum na tisíci respondentů, jehož výsledky ukázaly, že úroveň finanční gramotnosti za posledních 9 let téměř nepokročila. Důsledkem je nárůst zadlužení, osobních bankrotů a exekucí.

Neznalost finančních pojmů

Co dalšího výzkum poodhalil? Více než polovina dotázaných neuměla vysvětlit rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Pětina z nich nechápe význam RPSN a finančního plánu. Lepší finanční gramotnost vykazuje střední generace, vysokoškolsky vzdělaní lidé, obyvatelé velkoměst a z pohlaví muži.Důsledky finanční negramotnosti

Právě finančně negramotní lidé se častěji stávají oběťmi lichvářů a poskytovatelů nevýhodných půjček. Zadlužování berou jakou součást svého života, které se jim může vymknout kontrole. Naopak finančně vzdělaní lidé se zadlužují zodpovědně a dávají přednost půjčkám od moderních bank.

Na co si dát pozor u půjček?

Někdy se krátkodobá nebo dlouhodobá půjčka může hodit pro zaplacení nečekaného výdaje, pro pořízení vlastního bydlení nebo pro financování osobních potřeb. Na co myslet před sjednání půjčky? Zvažte, zda ji skutečně potřebujete. Pokud jste se pro ni rozhodli, pečlivě čtěte smluvní podmínky. Nejdůležitější informace nejsou v popředí, ale na konci smluv.

Všímejte si výše RPSN a sankcí za nevčasné splátky nebo předčasné splacení. Pozor na ustanovení o rozhodčí doložce, která Vám bere právo na řešení sporu soudní cestou. Dohledejte si o poskytovateli půjčky dostatek recenzí na nezávislých fórech. Smlouvu nepodepisujte pod tlakem, ale chtějte dostatek času na její prostudování.