Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Informace o CBCB registru dlužníků

Upozornění: Toto nejsou stránky společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. Detailní informace o této společnosti naleznete na www.cbcb.cz


11.7.2014

Téměř vždy zájemce o půjčku podstupuje procesem schvalování půjčky danou firmou - věřitelem. Při schvalování nejčastěji firmy anebo banky hledí na tzv. bonitu klienta. Bonita je jakési skóre, nebo hodnota jeho možnosti splácet úvěr, jeho movitost. Bonitní klient má doloženy dostatečné příjmy, nemá nesplacené dluhy, možná nesplácí ani žádnou půjčku.

Nebonitní klient a zájemce o úvěr naopak má nízký příjem vzhledem k výši půjčky, kterou vyžaduje, může mít nesplacené dluhy, dluhy po splatnosti a podobně. Jak ale mohou soukromé firmy či banky zjistit bonitu a nesplacené dluhy? K tomu využívají CBCB registr dlužníků.

Co je CBCB neboli BRKI

Pro ukládání informací o bankovních klientech mnoho Českých bank používá tzv. bankovní registr dlužníků. Když je řeč o bankovním registru, myslí se tím obvykle Czech Banking Credit Bureau, česky se CBCB může také nazývat Bankovní Registr Klientských Informací, nebo také zkratkou BRKI. Co však je CBCB registr dlužníků a kdo jej spravuje? Jak je možné, že bez mého vědomí byly mé osobní informace vloženy do nějakého neznámého registru? Zájemce o úvěr by se mohl jistě zlobit, že se toto stalo a není si toho vědom. Pravdou je, že každý z nás při podpisu smlouvy o osobním účtu anebo smlouvy o úvěru podepisuje bance také možnost sdílet klientovy informace do bankovního registru.

Kdo spravuje CBCB a proč je tento registr důležitý

Řekněme si tedy, co kdo spravuje CBCB registr dlužníků a jaké informace jsou zde uložené. Bankovní registr dlužníků byl založen 5 velkými Českými bankami, jde o akciovou společnost. Byla založena pro sdílení bonitních a nebonitních informací o bankovních klientech.

Důvodem proč je třeba mít přístup k těmto informacím je fakt, že v případě úvěru nebonitnímu klientovi s dluhy se banka vystavuje nebezpečí nesplácení a přichází o peníze. Pro banky je CBCB jakési ochrana a pokud jejich zájemce o půjčku má nesplacené pohledávky například u jiné banky, může mu tato nová banka žádost o úvěr zamítnout.



Podobné půjčky:
Bankovní registr dlužníků CBCB






























































































Info: Zajímá vás, na co jsou vhodné malé půjčky a na co si u tohoto typu úvěru dát pozor? Více informací můžete zjistit například zde.