Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Srovnání cen elekřiny

Na trhu s elektřinou působí několik desítek dodavatelů a volbou správného dodavatele elektřiny můžeme ušetřit stovky až tisíce korun za rok. K tomu nám může pomoci srovnání cen elektřiny od jednotlivých dodavatelů. Jak se ale má obyčejný člověk vyznat ve všech těch sazbách, tarifech a produktových řadách?

Pojďme se na to podívat důkladněji.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Cena elektřiny se skládá hned z několika položek. Základ ceny tvoří takzvaná silová elektřina - tedy cena za elektřinu, kterou skutečně odebereme. Ta tvoří až 50% toho, co za elektrickou energii celkově zaplatíme a při porovnání cen elektřiny hraje nejvýznamnější roli. Právě s cenou této silové energie mohou jednotliví dodavatelé elektřiny operovat a navzájem si konkurovat.

Regulovaná část ceny elektřiny

Další složky ceny elektřiny podléhají regulaci - nelze je tedy ovlivnit a při srovnání cen elektřiny nehrají zásadní roli. Je to cena za distribuci elektřiny (za "dráty"), poplatek provozovateli České přenosové soustavy, příspěvek na obnovitelné zdroje, poplatek operátorovi trhu s elektřinou a samozřejmě daně - DPH a daň z elektřiny.

Cena za silovou elektřinu

Při srovnání cen elektřiny jde tedy o porovnávání ceny silové elektřiny, která se skládá ze dvou částí - pevné ceny za měsíc stanovené jednotlivým dodavatelem (bývá to cca 50-100 Kč), a cenou za odebranou kWh (zhruba mezi 4 - 5 Kč za kWh). Právě s těmito dvěma položkami dodavatelé elektřiny mohou operovat a při stanovování ceny za jednotlivé tarify.

Srovnávací kalkulátory

Naštěstí v dnešní době existuje celá řada on-line srovnávacích kalkulaček a tak lze porovnání cen elekřiny udělat jednoduše pomocí webového kalkulátoru. Do kalkulačky zadáte svoji roční spotřebu, tzv. sazbu elektřiny - podle toho, na co elektřinu využíváte (zda jenom na "svícení" nebo i k vytápění a ohřevu vody apod.) a kraj, ve kterém se Vaše odběrné místo nachází. Kalkulátor ceny elektřiny Vám pak sám udělá srovnání dodávky ceny elektřiny od jednotlivých distributorů.

Je nutno upozornit, že samotná cena za elektřinu není jediný parametr, kterému byste měli při výběru vhodného dodavatele elektřiny věnovat pozornost. Více informací naleznete například zde.


Náš tip: Chcete platit méně za elektřinu? Srovnejte si nabídky dodavatelů elekrické energie zde a vyberte si toho nejlevnějšího.