Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
250.000
20.000
30.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Cena elektřiny pro domácnost

Cena elektřiny pro domácnost se skládá z několika složek. Část této ceny - zhruba 50% - je regulována, další část si určuje konkrétní dodavatel elektřiny. Podívejme se na to podrobněji.

Cena za silovou elektřinu

Základ ceny elektřiny pro domácnost tvoří tzv. silová elektřina. To je cena, kterou zaplatíme za skutečně odebrané kWh a její výše závisí na konkrétním tarifu / sazbě našeho dodavatele. Součástí ceny této silové elektřiny je také pevná cena za měsíc za "připojení". Cena za 1kWh elektřiny se pohybuje kolem 4 – 5 Kč, cena "za připojení" je zhruba v rozmezí 50 – 100 Kč.

Regulovaná část ceny

V regulované části ceny elektřiny pro domácnost je několik položek. Předně je to cena za distribuci - ta ovlivnit nejde, protože "dráty" k našemu domu či bytu vedou jenom jedny. V ČR v současnosti působí tři distrubutoři elektřiny - PRE (Pražská Energetika) na území Prahy, E.ON na Jižní Moravě, v Jižních Čechách, ve Zlínském kraji a na Vysočině, na zbytku území elektřinu distribuuje ČEZ.

Dalšími složkami regulované části elektřiny jsou příspěvek na obnovitelné zdroje, poplatek operátotovi České přenosové soustavy, poplatek operátorovi trhu a samozřejmě daň z elektřiny a DPH.

Dodavatelé elektřiny a jejich produkty

Daný dodavatel tedy ovlivňuje zhruba 50% ceny elektřiny pro domácnost. Nabídka dodavatelů je rozdělena do tzv. produktových řad, které se dále dělí na tzv. produkty neboli tarify. Každý jendotlivý tarif pak odpovídá tzv. sazbě elektřiny. Každý produkt/tarif daného dodavatele má pak jinak nastavenu cenu za kWh a poplatek za elektrickou přípojku. Více o tématu sazby, produkty a produktové řady se dozvíte například zde.

Výpočet ceny elektřiny pro domácnost

Pro výpočet ceny elektřiny pro domácnost je nejlepší použít některou ze srovnávacích kalkulaček dostupných online na internetu. (Na našich stránkách najdete srovnávací kalkulačku elektřiny zde.)


Náš tip: Chcete levnější elektřinu? Vyzkoušejte on-line srovnávací kalkulátor cen energií a vyberte si levnějšího dodavatele.