Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
50.000
20.000
8.000
250.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak nepřijít o nemocenskou?

Kdo si platí řádně nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky. Pro zaměstnance je toto pojištění povinné a odvádí jej zaměstnavatel, podnikatelé se musí rozhodnout, zda si budou toto pojištění platit a myslet si na placení sami.

Jak probíhá vyplácení nemocenského

Pokud jste zaměstnanec, první tři dny nemoci nepobíráte žádné peníze. Od 4. do 14. dne dostáváte od zaměstnavatele náhradu mzdy, a to v pracovní dny a ve výši 60 % výdělku. Nemocenské se začíná pobírat až do 15. dne nemoci. Na nemocenské pak máte od tohoto dne právo po celou dobu pracovní neschopnosti, maximálně však 380 dní.

Co je potřeba při nemocenské dodržovat

Práceneschopný pojištěnec musí dodržet režim stanovený ošetřujícím lékařem. To znamená být přítomen na adrese, která je zaznamenaná v neschopence, a která se nutně nemusí shodovat s trvalým bydlištěm. Místo pobytu je nutno viditelně označit, aby bylo možné provést kontrolu. To znamená mít na domovním zvonku uvedeno jméno. Během určených vycházek se na dané adrese zdržovat nemusíte. Vycházky stanoví ošetřující lékař na maximálně 6 hodin denně, a to v rozmezí 7 až 19 hodin.

Kdo kontroluje dodržování léčebného režimu

Po dobu pracovní neschopnosti je třeba dodržovat léčebný režim, abyste o nemocenské dávky nepřišli. Přijít může kontrola, a to ze dvou míst: od zaměstnavatele nebo od České správy sociálního zabezpečení. Cílem kontroly je zamezit zneužíván nemocenského.

Kdy může přijít kontrola

Kontrola ze strany zaměstnavatele může přijít kdykoliv během prvních 14 dní nemoci, i v ty dny, kdy nepobíráte náhradu mzdy. Česká správa sociálního zabezpečení vás může přijít zkontrolovat kdykoliv během pracovní neschopnosti, a to třeba i o víkendu. Při podezření porušení léčebného režimu to může být dokonce i v pozdních hodinách, přičemž podnět k tomu může dát zaměstnavatel i ošetřující lékař.

Průběh kontroly

Pracovník OSSZ po vás během kontroly bude požadovat průkaz totožnosti a potvrzení o pracovní neschopnosti. Sám se musí prokázat platným průkazem a údaje o provedené kontrole zaznamenat do neschopenky.

Nebyli jste na uvedené adrese zastiženi?

Pokud vás na dané adrese kontrola nezastihne, je to problém. Museli byste prokázat, že jste léčebný režim neporušili. Pokud jste šli k lékaři a budete mít o tom potvrzení, postih vás nečeká. Pokud jste si ale někam odskočili, například do obchodu, na návštěvu nebo šli ven na procházku v době, kdy nemáte vycházky, je to problém. Stejně, jako neoznačený zvonek. To se navíc považuje za neposkytnutí součinnosti.

Správní řízení a postihy

Pokud vás zkontroluje zaměstnavatel a prokáže se porušení léčebného režimu, postih se řídí zákoníkem práce. Můžete dokonce dostat i výpověď. V případě zjištění nepřítomnosti při kontrole prováděné OSSZ budete písemně vyzváni, abyste navštívili OSSZ, kde budete mít šanci vysvětlit důvod vaší nepřítomnosti. Pokud jste svou absencí porušili léčebný režim, OSSZ s vámi zahájí správní řízení. Postihem může být krácení nemocenské o určitá procenta nebo její odnětí. Záznam o kontrole a porušení léčebného režimu se navíc zasílá i zaměstnavateli a ošetřujícímu lékaři.