Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
50.000
20.000
8.000
250.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak naložit s poškozenými penězi?

Zmuchlané, ušpiněné, pokreslené či roztržené peníze může objevit ve své peněžence nebo kapse každý z nás. Jak s nimi naložit? Zaplatit s nimi, nebo vyměnit v bance? Podle zákona o odběru bankovek a mincí to záleží na míře jejich poškození.

To, zda peníze obchodník přijme, nezáleží na jeho dobré vůli, nýbrž na tom, co stanovuje zákon. Seznam vad, se kterými musí peníze přijmout banky, je o dost delší.

Typy opotřebování peněz

Zákon rozlišuje tři typy vadných peněz:

  • Opotřebované oběhem
  • Běžně poškozené
  • Nestandardně poškozené

Peníze opotřebené oběhem

Zašpiněné, zmuchlané nebo opotřebené bankovky či mince jsou bez potíží využitelné k placení, jde o opotřebení oběhem. Můžete s nimi zaplatit, ale neměli byste je obdržet zpět za vaši útratu od pokladní. Důvodem je to, že peníze opotřebené oběhem by podnikatelé neměli vracet do oběhu, nýbrž předat České národní bance. Podobně je to se situací, kdy bankovce chybí kousek rohu, jelikož stále zůstává celá. To, jak je definovaná celá bankovka, a kolik jí může chybět, se přesně dočtete na webu České národní banky.

Peníze běžně poškozené

Běžně poškozené peníze jsou takové, které jsou přetržené, natržené, potištěné, pomalované, popsané, proděravělé či propálené. Jako fyzická osoba je u pokladny máte právo odmítnout, ovšem pokud už je přijmete, neměli byste mít problém s nimi v obchodě zaplatit. Pro takovéto bankovky a mince totiž platí, že je právnické osoby musí přijímat, jestliže jsou zároveň celé.

Nestandardně poškozené peníze

Nestandardně poškozené peníze jsou například ohořelé, nastřižené, vyrobené z více částí, poškozené hygienicky závadným materiálem, zetlelé, s nečitelným obrazcem nebo reliéfem, mince s deformovaným tvarem a bankovky s plochou menší či rovnou padesáti procentům. Vyjmenovaných případů je ale ještě daleko více. Nestandardně poškozené peníze nepřijímají obchody ani nevyměňují banky. Pochodit byste s nimi mohli pouze u České národní banky v případě, že byly poškozeny trestným činem, živelnou pohromou nebo jinou odůvodněnou událostí, která vážně poškodila či ohrozila váš majetek.