Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
50.000
12.000
8.000
250.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Osobní bankrot

Čím více si lidé půjčují, tím stoupá riziko, že se dostanou do finančních problémů při splácení půjček. Co dělat, pokud nemáte peníze na úhradu svých závazků a věřitelé Vám nedají spát? Osobní bankrot, neboli oddlužení, Vám pomůže zbavit se alespoň částí dluhů. Podmínkou je opravdu chtít půjčky splatit.

Kdy vyhlásit osobní bankrot?

Přistoupit k němu můžete tehdy, pokud jste se zpozdili ve splácení dluhů více než 30 dnů po splatnosti a máte závazky u minimálně dvou věřitelů. Osobní bankrot tedy nemohou využít ti, kdo mají půjčku pouze u jedné společnosti nebo úvěr krytý zástavou (hypotéka / americká hypotéka). Osobním bankrotem se vyhnete návštěvě exekutora.

Jak o osobní bankrot zažádat?

Nejprve podejte návrh na oddlužení ke krajskému soudu, a to podle místa svého bydliště. V návrhu uveďte okolnosti úpadku a seznam věřitelů a dluhů. Po doložení všech dokumentů soud posoudí reálnost plánu na oddlužení a Vaše česné úmysly. Plán musí věřitelům garantovat minimálně třicet procent z dluhu. Soud po schválení plánu svolá Vaše věřitele, kteří rozhodnou o postupu Vašeho oddlužení. Vyzváni můžete být k prodeji movitého majetku či na pravidelných splátkách z příjmu, a to po dobu pěti let.

Soud posuzuje i nepoctivý záměr podání návrhu, zejména pokud u Vás probíhalo v posledních pěti letech insolvenční řízení nebo pokud jste byli v posledních pěti letech pravomocně odsouzeni pro majetkový nebo hospodářský trestný čin.

Co osobní bankrot obnáší?

Kromě toho, že budete muset po dobu pěti let splácet své dluhy, musíte vyžít s životním minimem a všechny neočekávané příjmy předat věřitelům. Po pěti letech soud promine zbytek Vašich dluhů. Oddlužení však končí i v okamžiku, kdy uhradíte všechny své dluhy. Od splácení závazků můžete být oproštěni i v případě, pokud nebudete schopni splatit 30 procent, a to nikoliv Vaším zaviněním. To je však podmíněné tím, že věřitelé získají více peněz než při vypořádání konkurzem.

Další informace o tématu osobní bankrot se dozvíte například zde.