Půjčka bez doložení příjmů, MAXI půjčky
Maximum informací ze světa půjček
Reklama
50.000
20.000
8.000
250.000
Info pro spotřebitele
Typy půjček a úvěrů na trhu
Finanční rady a tipy

Jak na neproplacené faktury

Hromadí se Vám faktury po splatnosti, a zákazníci a odběratelé ne a ne zaplatit? Tento problém má mnoho živnostníků a firem a často jim nezbyde nic jiného, než faktury stornovat nebo započít soudní spor. Než přikročíte k těmto krokům, vyzkoušejte pár našich tipů, jak na neproplacené faktury. Třeba konečně dostanete peníze za Vaše výrobky či služby.

Rada č. 1 – Domluvte se

Jako první se zkuste s dlužníkem domluvit. Mohlo se stát, že zapomněl fakturu uhradit nebo odeslal platbu na špatný účet. Pokud nemá zrovna peníze na zaplacení faktury, můžete mu navrhnout splátkový kalendář nebo určit nový termín, do kterého musí dluh dorovnat. V případě, že to nepomůže, přistupte k dalším krokům.Rada č. 2 – Urgujte dlužníka

Nedokázal se s Vámi dlužník dohodnout? Připomínejte mu neustále jeho dluh, ovšem bez nátlaků a výhrůžek. Zřiďte si více telefonních čísel a volejte z nich dlužníkovi v různou denní dobu. Odešlete mu upomínky na dodejku s výzvou k zaplacení dlužné částky, a pokud spor budete chtít dovést k soudu, doručte mu předžalobní upomínku.

Rada č. 3 – Zveřejněte jméno dlužníka

Motivujte dlužníka k úhradě dluhu tím, že jeho jméno a fakturu po splatnosti zveřejníte na internetu. Již existují portály se stovkami neplatičů, kde můžete zdarma uvést jméno Vašeho dlužníka. Postarejte se o to, aby se dlužník o zveřejnění dozvěděl. I když částku nevymůžete, mohou se Vám ozvat další věřitelé, s nimiž se můžete spojit a dát návrh na zahájení insolvenčního řízení.

Rada č. 4 – Podejte žalobu

Žalobu podejte vždy po poradě s právníkem, který Vám pomůže s náležitostmi žaloby. Ta se podává k soudu podle bydliště nebo sídla dlužníka. V této fázi máte nárok na úroky z prodlení. Soud může vydat vůči dlužníkovi platební příkaz nebo nařídit exekuci, ale ani tehdy nemáte jistotu, že své peníze uvidíte, neboť dlužník může mít jinou exekuci. Nevýhodou žaloby je zdlouhavý soudní proces a s ním spojené náklady.